دعوت از اساتید دانشگاهی برای فعالیت در بخش صنعت در قالب فرصت مطالعاتی
دعوت از اساتید دانشگاهی برای فعالیت در بخش صنعت در قالب فرصت مطالعاتی
اقتصادوتجارت : دعوت از اساتید دانشگاهی برای فعالیت در بخش صنعت در قالب فرصت مطالعاتیمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: اساتید دانشگاه‌ها می‌‌توانند به عنوان فرصت مطالعاتی وارد حوزه صنعت شوند و در مراکز خدمات کسب و کار مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعالیت نمایند.

به گزارش شاتا، علی رسولیان روز شنبه در «ششمین جلسه شورای راهبری و سیاست‌گذاری تولید دانش بنیان و پیشرفته»،با بیان این مطلب، افزود: امسال با توجه به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری به «سال تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» مصوبات خوبی در دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه حمایت از فعالیت‌های نوآورانه و دانش بنیان تصویب شده است و کار باید با سرعت و جدیت بیشتری در شش ماهه دوم سال جلو برود.
وی، در خصوص تعامل با دستگاه‌های مرتبط در حوزه دانش بنیان، تصریح کرد: با پارک‌های علم و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی تعامل و هم افزایی خوبی داریم، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، نوآور، استارتاپ و فناور در شهرک‌های فناوری و پردیس‌های دانش بنیان با جدیت دنبال می‌شود.

استفاده از ظرفیت خوشه‌های صنعتی برای ارتقای فعالیت‌های دانش بنیان
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شناسایی خوشه‌های صنعتی در کشور، اظهار کرد: ۵۰۵ خوشه شناسایی شده است که ۴۶ خوشه نیز در حال اجراست و خوشه‌های صنعتی با توجه به تمرکز فعالیت ها در یک رشته فعالیت تخصصی زمینه مناسبی برای فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و نوآور است.
رسولیان، همچنین تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره تحولی خود در دولت سیزدهم رشته فعالیت‌های صنعتی را در قالب دفاتر تخصصی گنجانده است که این موضوع نیز به تسریع در فعالیت‌های فناورانه کمک شایانی می‌کند.
وی، ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های استارت آپ و نوآور باید با دفاتر تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعامل و هم افزایی داشته باشند و کار با الگوبرداری از نمونه های موفق دنیا جلو برود.
گفتنی است در این نشست تخصصی، شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران گزارشی از برگزاری رویداد رفع نیازهای فناورانه خود ارائه داد و گزارش ایجاد مراکز نوآوری خوشه چرم همدان و زیلوی میبد نیز ارائه شد.
همچنین آخرین وضعیت واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به واحدهای دانش بنیان در استان تهران مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹ شهرک و ۳۳۸ ناحیه صنعتی و ۵ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۴ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۹ هزار و ۱۴۳ قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۹ هزار و ۵۲۹ واحد صنعتی و سه هزار و ۲۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۸۷ هزار و ۷۵ نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.