دستاوردها و برنامه‌های پیش‌روی بانک صادرات ایران
دستاوردها و برنامه‌های پیش‌روی بانک صادرات ایران
به گزارش شبکه خبری اقتصادوتجارت : بانک صادرات ایران با وجود مشکلات و برخی تنگناهای اقتصادی از جمله سیاست‌های انقباضی حاکم بر بازار پول، توانست در سال ۱۴۰۲ عملکرد قابل ملاحظه‌ای را در حوزه‌های مختلفی همچون کسب رتبه برتر در جذب منابع، افزایش سودآوری ، برنامه‌ها و محصولات فناورمحور با همکاری دانش‌بنیان‌ها و.... را به ثبت برساند. در این مطلب به مهم‌ترین دستاوردهای بانک صادرات ایران و برنامه‌های پیش‌روی این بانک پرداخته‌ایم.

به گزارش شبکه خبری اقتصادوتجارت ، هدف بانک صادرات ایران رسیدن به جمع سه بانک برتر کشور با محوریت بهبود تجربه مشتریان، بهره‌وری، افزایش سودآوری و سود عملیاتی، کاهش بهای تمام‌شده پول و افزایش سهم از بازار بوده و همچنان در همین مسیر به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

از جمله موفقیت‌های بانک صادرات ایران در سال ۱۴۰۲ را می‌توان رشد ۲۸ درصدی منابع بانک و عبور از مرز ۷۰۰۰ هزار میلیارد ریالی عنوان کرد. این موضوع در حالی محقق شده که نرخ رشد منابع در شبکه بانکی حدود ۲۴ درصد بوده است. منابع بانک صادرات ایران در سال گذشته در دو مرحله در مهرماه و پایان اسفندماه، به ترتیب از مرز ۶,۰۰۰ هزار میلیارد ریال و ۷,۰۰۰ هزار میلیارد ریال عبور کرد و در حال حاضر به ۷,۰۷۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

بانک صادرات ایران در سال ۱۴۰۲ بر مبنای تکالیف قانونی، کاهش تعداد شعب و تغییر رویکرد بانک از بانکداری سنتی به سوی بانکداری مدرن در دستور کار خود قرار داد. به گفته مدیرعامل بانک صادرات، در سال گذشته ۱۶۱ شعبه بانک در راستای چابک‌سازی و عملیاتی کردن طرح اندازه بهینه بانک، کاهش یافته و در سال جاری نیز کاهش ۱۵۰ شعبه دیگر در دستور کار است. با این حال بانک صادرات ایران همچنان با حدود دو هزار شعبه و باجه در پوشش جغرافیایی گسترده در نقاط مختلف کشور حضور داشته و خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد.

افزایش سرمایه نقدی به منظور بهبود سرمایه نظارتی و نسبت کفایت سرمایه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با اضافه کردن بخشی از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، نسبت کفایت سرمایه بانک بهبود خواهد یافت. بانک صادرات ایران پس از ۲۲ سال، موفق به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به روش سلب حق تقدم شده است.

افزایش سرمایه ۲۳ درصدی بانک صادرات ایران در مرحله اول اتفاق بسیار مثبتی بود که هم سرمایه نظارتی و هم کفایت سرمایه بانک را مثبت کرد و این اجازه را داد که افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی به طور مؤثرتری در مسیر اجرا قرار گیرد.

براساس اعلام مدیرعامل بانک صادرات ایران، سرمایه وبصادر در مجمع خرداد ماه به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که جایگاه بانک را به بزرگترین بانک بورسی کشور خواهد رساند و منجر به بهبود کفایت سرمایه تا حدود ۵ درصد خواهد شد. ضمن اینکه بانک صادرات ایران تلاش می‌کند تا سود انباشته بانک را نیز به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد تا در سال‌های آتی از این محل نیز افزایش سرمایه حاصل شود.

دستاوردهای بانک صادرات ایران در سال ۱۴۰۲

بانک صادرات ایران در میان بانک‌های بزرگ کشور رتبه اول را در جذب منابع داشته است. موفقیت‌های بانک در حالی در سال ۱۴۰۲محقق شده است که با خروج منابع دستگاه‌های دولتی از بانک‌های خصوصی، سیاست‌های انقباضی و افزایش میزان سپرده‌های قانونی بانک مرکزی مواجه بود.

بیش از ۹۳ هزار میلیارد تومان از منابع جدید جذب شده در بانک صادرات ایران، در قالب پنج طرح و محصول برتر بانک از جمله طرح سپاس برای سپرده‌های قرض‌الحسنه، سنای ویژه کسب و کار، تیمچه، جاری طلایی ۲ و… در سال گذشته جذب شده و منابع سالمی در قالب این طرح‌ها برای ارائه خدمات و تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی، تولید و نیازهای مردم مناطق کشور جذب شده و از اعمال نرخ‌های غیرقانونی اجتناب شده است به نحوی که کاهش بهای تمام شده پول و نرخ مؤثر تسهیلات نیز مورد توجه بوده است.

بانک صادرات ایران در سال گذشته موفق به رشد ۳۰۰ درصدی وصول مطالبات شعب خارج از کشور به میزان ۲۶۶ میلیون درهم شد. همچنین این بانک در زمینه بهبود وضعیت باز ارزی نسبت به پایان سال قبل موفق به افزایش ۴۸ هزار میلیارد تومانی در این بخش شد.

توسعه بانکداری شرکتی و مذاکره با اشخاص حقوقی و افزایش منابع ۱۰۰ درصدی بیش از ۸۷ شرکت مهم کشور و همچنین افزایش ۲۸ درصدی مبلغ واریزی حقوق‌بگیران بانک در سال ۱۴۰۲ و افزایش ماندگاری منابع آنها از ۸ روز در سال ۱۴۰۱ به ۱۳ روز در سال گذشته از دیگر دستاوردهای این بانک در سال ۱۴۰۲ بود.

ایجاد مرکز ویژه رسیدگی به امور بازنشستگان و اقدامات مؤثر در زمینه تسهیلات رفاهی آنها و همچنین حمایت اثربخش از زیست‌بوم نوآوری و دانش‌بنیان کشور از دیگر دستاوردهای بانک در سال گذشته بود.

موفقیت‌های فناور محور بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران که در سال گذشته اقدامات بسیار ارزنده‌ای را با همکاری دانش‌بنیان‌ها در تولید محصولات فناورمحور داشت از تداوم این روند در سال ۱۴۰۳ نیز خبر داده است. در سال گذشته بانک صادرات ایران به عنوان نخستین بانک در کشور موفق شد تا برای تأمین مالی زنجیره تأمین واحدهای تولیدی در محیط سندباکس از برات الکترونیک رونمایی کند.

سامانه‌های بانکداری باز، بانکداری شرکتی و بانکداری جامع بازاریابی بانک صادرات ایران در ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بانک از دیگر برنامه‌های فناورمحور این بانک در حوزه بانکداری الکترونیکی بود که در کنار محصول چکنو، آغازی پرقدرت در بانکداری نوین و دیجیتال برای بانک صادرات بود. در حال حاضر تعداد چکنوهای صادره بانک صادرات ایران از مرز ۴ میلیون عبور کرده است.

از دیگر برنامه‌های بانک صادرات ایران می‌توان به عملیاتی شدن اپلیکیشن جدید و قابل توسعه «سپینو» نسبت به ارائه انواع خدمات غیرحضوری به مشتریان بانک از جمله اعطای افتتاح حساب، احراز هویت، تسهیلات و پرداخت‌های غیرحضوری توسط این اپلیکیشن اشاره کرد.