داروی ضد افسردگی مانع پیشرفت کرونا ویروس می شود
داروی ضد افسردگی مانع پیشرفت کرونا ویروس می شود
شبکه اقتصادوتجارت : نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که داروی ضد افسردگی «فلووکسامین» به پیشگیری از وخیم شدن بیماری در مبتلایان به کووید-۱۹ که هنوز در بیمارستان بستری نشده‌اند، کمک می‌کند.
هنوز هیچ علاجی برای کووید-۱۹ وجود ندارد و حتی امیدوارکننده ­ترین روش­های درمان تا به امروز فقط به گروه خاصی از بیماران کمک می­کند و منتظر آزمایشات بیشتر و به تایید رسیدن است.محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «واشنگتن» در این مطالعه، ۱۵۲ بیمار مبتلا به موارد خفیف تا متوسط کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند. به ۸۰ نفر از این بیماران برای مدت ۱۵ روز داروی فلووکسامین و به ۷۲ بیمار دیگر دارونما دادند.
به گفته محققان در انتهای این ۱۵ روز هیچ یک از بیمارانی که فلووکسامین مصرف کرده بودند، به کرونای شدید مبتلا نشدند این در حالیست که در گروهی که دارونما مصرف کرده بودند، ۶ نفر آن‌ها یعنی ۸.۳ درصد به کرونای شدید مبتلا شدند.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه بیماران کرونایی که فلووکسامین مصرف کرده بودند به مشکلات جدی تنفسی مبتلا نشدند و یا برای مشکلات عملکرد ریه به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا نکردند.
دکتر «اریک لنز» استاد روانپزشکی دانشگاه واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا کنون هدف بیشتر درمان‌های تحقیقاتی کووید-۱۹، بیماران بسیار وخیم کرونا بوده است، اما کشف درمان‌هایی برای جلوگیری از وخیم شدن کرونا به اندازه‌ای که نیاز به استفاده از اکسیژن مکمل پیدا کنند و یا در بیمارستان بستری شوند نیز به همان اندازه حائز اهمیت است. مطالعه ما نشان می‌دهد که داروی فلووکسامین می‌تواند در این زمینه کمک کند.
فلووکسامین – که به طور گسترده برای درمان افسردگی، وسواس و اختلال اضطراب اجتماعی استفاده می‌شود – از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است (SSRI) است. این دسته از دارو‌ها شامل دارو‌هایی مانند Prozac، Zoloft و Celexa نیز می‌شود.
اما برخلاف سایر SSRI‌ها، فلووکسامین با پروتئینی به نام گیرنده «سیگما -۱» که به تنظیم واکنش التهابی بدن کمک می‌کند، تعامل زیادی دارد. دکتر «آنجلا ریرسن» نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار روانپزشکی گفت: این دارو به چند روش میتواند به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کمک کند، اما به تصور ما فلووکسامین برای کاهش تولید موکلول‌های التهابی احتمالا با گیرنده «سیگما-۱» تعامل دارد.
وی افزود: تحقیقات گذشته نیز نشان داده اند که فلووکسامین می‌تواند التهاب را در مدل‌های حیوانی مبتلا به «سپسیس» (نوعی التهاب که سراسر بدن را فرا می‌گیرد) کاهش دهد و ممکن است در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نیز چنین کاری انجام دهد. سپسیس بیماری خطرناکی است که در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن نسبت به عفونت ایجاد می‌شود و به تدریج سراسر بدن را فرا می‌گیرد.