×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
true
true
تحریم‌ها چگونه به رشد بورس کمک کرد؟/ نبض بازار دست کیست؟

ترامپ برای تلافی حمله موشکی ایران باز هم از ابزار تحریم استفاده کرد و صنایع سنگ آهن و فولاد و آلومینیوم و مس هدف جدید تحریم‌ها قرار گرفت. تحریم‌های تکراری که سال قبل هم صورت گرفت اما نتیجه آن افزایش فروش شرکت‌ها، رشد سهام‌شان در بورس و در نهایت افزایش شاخص بورس است.

بورس بعد از رفع تنش‌های سیاسی و محدودیت‌های حد نوسان به سمت ۴۰۰ هزار واحد در حال حرکت است

گفتنی است بورس هفته قبل در اثر تشدید تنش‌های نظامی حدود ۳۰ هزار واحد افت کرده بود که ۲۲ هزار واحد از این افت را در دو روز ابتدایی هفته جاری، بعد از فروکش کردن سطح تنش ها، جبران کرد. برخی با شبیه سازی شرایط فعلی با رشد پرشتاب شاخص بعد از اغتشاشات انتهای آبان، پیش بینی می‌کنند شاخص کل طی همین هفته وارد کانال ۴۰۰ هزار واحدی شود.

این روزها، البته اخبار و شرایط اقتصادی مهم نیست و بیشتر از همه نحوه رفتار بازیگران حقیقی و حقوقی و جریان دادن نقدینگی در بازار تعیین کننده خواهد بود. به همین خاطر تحلیل گران نحوه رفتار حقوقی‌ها را در فروش سهامی که هفته قبل در اوج فروش‌ها خریده اند بر روند کوتاه مدت بازار بسیار موثر می‌دانند.
البته در معاملات دیروز، فشار خرید نسبت به شنبه اندکی کم شد. در روز شنبه از ۳۱۴ نماد فعال بازار ۳۱۲ مورد صف خرید شدند و تنها یک نماد منفی شد. در معاملات دیروز هم صف خرید در اکثر نماد‌ها برقرار ماند به طوری که ۲۷۷ نماد از ۳۱۴ نماد در حداکثر مقدار مجاز روزانه معامله شدند و در همین قیمت هم خریداران بیشتر از فروشندگان بودند.

نبض بازار دست حقوقی‌ها

حقوقی‌ها که در هفته قبل در حجم‌های بالا و قابل توجه اقدام به خرید سهم کرده بودند، طی دو روز ابتدایی این هفته بیشتر فروشنده بودند. در روز شنبه بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان سهام از حقوقی‌ها به حقیقی‌ها منتقل شد، اما دیروز این رقم به حدود ۹۵۰ میلیارد تومان رسید؛ لذا هنوز حدود یک سوم خرید‌های هفته قبل توسط حقوقی‌ها فروخته شده است. با این حال حقیقی‌ها که هفته قبل در اثر هیجان سهام خود را فروخته بودند همچنان در صف‌های خرید به انتظار ورود مجدد به سهام هستند. همین موضوع در کنار فروش کنترل شده حقوقی ها، منجر به برقرار ماندن صف‌های خرید و پیش بینی عبور شاخص از ۴۰۰ هزار واحد در هفته جاری شده است

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true