توانمند سازی اجتماع محور بانوان محله باغ آذری برای احیاء باغ زیتون
توانمند سازی اجتماع محور بانوان محله باغ آذری برای احیاء باغ زیتون
شبکه اقتصادوتجارت : مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران از ارتقاء کیفیت عملکردی – فضایی بوستان میثاق و احیای باغ زیتون در ضلع جنوب شرقی این بوستان در راستای توسعه اجتماع محور در منطقه 16 خبر داد.

گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری عنوان کرد: همزمان با پیشبرد مأموریت های کلان بازآفرینی و نوسازی، اقدامات دیگری در حوزه تعریف و اجرای پروژه های توسعه اجتماع محور (پروژه های تام) در محلات دارای بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در حال شکل گیری است که تأثیرات شایانی در ارتقاء کیفیت زندگی و افزایش حس تعلق خاطر ساکنان در این محلات خواهد داشت.
کاوه حاجی علی اکبری تصریح کرد: بوستان میثاق در محله باغ آذری علیرغم دارا بودن ظرفیت های لازم برای خلق مکانی جذاب و دلپذیر به منظور برقراری تعاملات اجتماعی ساکنان محله، در حال حاضر فضایی رها شده و محل تمرکز انواع آسیب های اجتماعی است و در وضعیت موجود مورد استفاده اهالی محلی قرار نمی گیرد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اعلام این که ارتقاء کیفیت عملکردی – فضایی بوستان میثاق در دستور کار دفتر توسعه محله ای باغ آذری قرار گرفته است، توضیح داد: این بوستان در حال حاضر دارای ۶۰۰ اصله درخت زیتون است که هرساله بار می دهند و امکان افزایش ظرفیت باردهی درختان و فرآوری آن برای تبدیل به انواع محصولات مرتبط با زیتون وجود دارد.
علی اکبری متذکر شد: استفاده از فضای کشاورزی این باغ برای جذب گردشگر، ایجاد فعالیت های فرهنگی، تفریحی و ورزشی، برگزاری مراسم خاص و … می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی، افزایش امنیت و زیست پذیری و همچنین ارتقاءکیفیت زندگی از طریق ایجاد تصویر ذهنی مطلوب از این باغ در بین ساکنان محله باغ آذری مؤثر باشد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تأکید بر ضرورت توانمند سازی اجتماعات محلی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر به همت دفتر توسعه محله ای باغ آذری، آموزش های اولیه و اقدامات لازم برای بهره برداری از درختان باغ زیتون توسط گروهی متشکل از بانوان محله صورت گرفته و در حال تکمیل است.
علی اکبری یادآور شد: مهمترین اصل در توانمند سازی، حفظ و پایداری آن است، لذا ضروری است چشم اندازی که برای احیاء باغ زیتون تعریف شده، طوری به مرحله اجرا برسد که قائل به شخص نبوده و در مدت های متمادی و موقعیت های مختلف کارکرد خود را حفظ کرده و باغی فعال باشد.