تمرین واکنش اضطراری استان های پیشتاز پایتخت در زمان بحران
تمرین واکنش اضطراری استان های پیشتاز پایتخت در زمان بحران
اقتصادوتجارت : سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری تمرین واکنش اضطراری استان های پیشتاز شهر تهران در زمان بحران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دکتر علی نصیری از برگزاری تمرین واکنش اضطراری استان های پیشتاز پایتخت خبر داد و تصریح کرد: این تمرین با رعایت دستورالعمل های کرونایی و شیوه نامه های بهداشتی به زودی در پایتخت برگزار می شود.

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در جلسه بررسی تمرین واکنش اضطراری استان‌های پیشتاز با بیان این که بحران به وضعیتی گفته می شود که جامعه توان پاسخگویی به حادثه پیش آمده را ندارد ، گفت: در صورت وقوع زلزله در تهران، با توجه به پیچیدگی‌های این شهر، ما با مشکلاتی در زمینه امداد و نجات در ساعات اولیه مواجه می‌شویم که باید برای رفع آن پیش از وقوع بحران برنامه‌ریزی کرد.

وی با اشاره به این که نمی‌توان منتظر ماند تا بحرانی اتفاق بیفتد و بعد تصمیم‌گیری کرد، به بررسی ویژگی‌های فنی طرح پهنه‌بندی استان‌های معین و نقش استان‌های پیشتاز به منظور مقابله با شرایط بحرانی در پایتخت پرداخت و گزارشی از نحوه تقسیم‌بندی این پهنه، وظایف استان‌های پیشتاز و نحوه خدمات‌دهی و مقابله این استان‌ها در هنگام وقوع بحران ارائه داد.

دکتر نصیری در ادامه این نشست از طراحی برنامه‌ای در شهر تهران خبر داد که مطابق با آن، نقاط آمادی در نزدیکی شهر تهران احداث خواهند شد که در این نقاط تیم های عملیاتی، امدادی، انتظامی و مدیریتی استان های معین و پیشتاز قبل از عزیمت به محل حادثه هماهنگی های لازم را با مرکز عملیات اضطراری (EOC) شهر تهران انجام داده و آمادگی لازم را جهت ارسال نیروها و امکانات به نقاط حادثه دیده خواهند داشت.

در ادامه این برنامه سناریوی تمرین استان‌های پیشتاز شامل استان های قم، مرکزی، سمنان، قزوین و مازندران که در صورت وقوع زلزله در سطح ملی بعنوان اولین گروه های امدادی – انتظامی وارد شهر تهران می شوند و وظیفه هدایت و مدیریت سایر استان های معین در پهنه های تحت مسئولیت خود را نیز بر عهده دارند، مورد بررسی قرار گرفت و حاضران در نشست به تحلیل نقاط قوت و ضعف این سناریو و نحوه اجرای آن پرداختند.

بر اساس این گزارش این تمرین با محوریت سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ، قرارگاه ثارالله، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، جمعیت هلال احمر ، سازمان اورژانس و نیروی انتظامی و با حضور ستادهای مدیریت بحران مناطق ۴، ۱۵، ۱۸، ۲۰، و ۲۲ و استان های پیشتاز و سازمان های عضو ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران برگزار می شود.