تلاش مجلس در تامین بودجه برای بیمه سلامت / کاهش مصرف بی‌رویه دارو با اجرای طرح نسخ الکترونیک
تلاش مجلس در تامین بودجه برای بیمه سلامت / کاهش مصرف بی‌رویه دارو با اجرای طرح نسخ الکترونیک
شبکه اقتصادوتجارت : عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی در مجلس گفت: اجرای طرح نسخ الکترونیک کاهش مصرف بی رویه دارو را به دنبال دارد که بسیار حائز اهمیت است. 

 آزادی‌خواه در گفت و گو‌ با خبرنگار آی هینا، با اشاره به اهمیت اجرای طرح نسخ‌ الکترونیک از سوی بیمه سلامت گفت: طرح نسخ الکترونیک باعث تعدیل مصرف دارو در مراجعات افراد به پزشکان می‌شود. متاسفانه سرانه مصرف دارو در کشور تا ۱۰ برابر میانگین جهانی اعلام شده که این موضوع فاجعه است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: با مصرف‌ بی‌رویه انواع داروهای شیمیایی و آن هم با توجه به سلایق افراد ، هم سلامت مردم به خطر می‌افتد و هم باعث ضرر به بیت المال می‌شود.
وی گفت: طرح نسخ الکترونیک می‌تواند واردات دارو و مصرف بی‌رویه دارو را تعدیل کند و این بسیار حائز اهمیت است.
آزادی‌خواه با بیان اینکه نسخ الکترونیک دارای ویژگی‌های دیگری نیز خواهد بود اظهارداشت : آسایش در ارائه خدمات لازم به مراجعین که به سختی به مراکز صدور دفترچه مراجعه می‌کنند، از دیگر فواید طرح نسخ الکترونیک است.
وی با اشاره به اینکه طرح نسخ‌الکترونیک در امتداد طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع است بیان کرد: این طرح‌ها برای آن است که مرحله به مرحله و به ترتیب خدمات درمانی و بهداشتی دریافت شود.
نماینده مردم ملایر در مجلس گفت : امروز ما باید خانه‌های بهداشت روستایی را با نگاه بهداشت محور ببینیم یعنی از فشار خون گرفته تا سایر خدمات در این مراکز ارائه و خدمات در دسترس مردم و به نحو بهتری ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه ما نتوانسته‌ایم برای خانواده‌ها فواید سیستم ارجاع را نهادینه کنیم گفت: اگر بتوانیم این موضوع را خوب فرهنگ‌سازی کنیم هم به خانواده‌ها به موقع خدمت‌رسانی نموده ایم و هم از هزینه‌های اضافی جلوگیری کرده‌ایم.
وی در خصوص برگزاری آزمون وسع تصریح کرد: قبلا بیمه سلامت همگانی به صورت کامل رایگان بود اما مجموعه وزارت رفاه به این نتیجه رسید که این عدالت نیست و اتفاقا همه مردم را مانند هم دیدن اوج بی‌عدالتی است.
آزادی‌خواه با بیان اینکه برخی از اقشار جامعه از لحاظ معیشت مشکلات زیادی دارند و نباید آنها را با سایر افراد یکسان دید گفت: آن افرادی که مشکلات و گرفتاری بیشتری دارند و درآمدکمتری دارند باید خدمات بیشتری دریافت کنند تا تعدیل نظام اجتماعی بیشتر اتفاق افتد.