تشریح اقدامات انجام شده در حوزه استاندارد در هفته استاندارد
تشریح اقدامات انجام شده در حوزه استاندارد در هفته استاندارد
شبکه اقتصادوتجارت : پیروزبخت با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی استاندارد حفاظت از سرزمین با استانداردها است، گفت: استاندارد در سطح زمین باید رعایت شود تا زمین برای نسل‌های آینده حفظ شود.

پیروزبخت در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه استاندارد تصریح کرد: در ۶ سال اخیر به سطح بالایی از استاندارد در کشور رسیده‌ایم و رتبه ایران در سازمان جهانی استاندارد از ۳۱ به ۲۱ رسیده است. این شاخص با عواملی همچون تعداد استانداردهای ملی و فعالیت های بین المللی هر کشور  سنجیده می شود.

پیروز بخت گفت: در بین کشور‌های منطقه در ایزو، ایران رتبه اول را داراست و ترکیه در رتبه دوم و سایر کشور‌ها در رتبه‌های پایین تری قرار دارند.

 موفقیت بانوی ایرانی در عرصه بین‌المللی
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: مژده روشن طبری، پژوهشگر ایرانی بین ۱۶۳ کشور عضو هئیت مدیره فنی ایزو شده است.
وی گفت: حضور ایران در عرصه‌های بین المللی، همکاری، مشارکت در کمیته‌های فنی موجب شده تا ما عضو فعال کمیته کشور‌های در حال توسعه محسوب می‌شویم بطوریکه طبری به ریاست کمیته کشورهای درحال توسعه در ایزو نیز منصوب شد.

 توسعه صادرات غیرنفتی با استاندارد حلال 
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به ارایه ۱۲۰ پیشنهاد از سوی ایران برای تدوین استاندارد حلال گفت:  گواهی حلال از سوی بسیاری از کشورها از جمله روسیه، ارمنستان و ازبکستان از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشورمان مطالبه می‌شود.
پیروزبخت اظهار داشت: در نظر داریم تا با سرعت‌بخشی به آن به توسعه صادرات غیرنفتی کشور سرعت بخشیم تا بتوانیم سهمی از بازار دو هزار و ۵۰۰ میلیارد دلاری این تجارت را به خود اختصاص دهیم.
وی افزود: از مجموع ۳۳ کشور اسلامی فقط ۱۳ کشور عضو هیات مدیره موسسه استانداردسازی و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (SMIIC) هستند که ایران نیز عضو هیات مدیره این موسسه است.

 ارائه بسته حمایتی برای تسهیل تجارت 

وی ادامه داد: ما برای تولیدکنندگان، بسته های حمایتی در حوزه  تولید، واردات مواد اولیه و صادرات داریم. در بخش واردات ،واحد تولیدی که مجبور است واردات مواد اولیه داشته باشد با تعهد خود تولیدکننده، نمی‌گذاریم کالا در گمرک ماندگاری داشته باشد.
پیروزبخت افزود: همچنین اقداماتی در حوزه تسهیل صادرات برای تولیدکنندگان انجام داده ایم.

تدوین استانداردها با هماهنگی تولیدکنندگان

رئیس سازمان استاندارد درباره استاندارد کالاهای تولید داخل گفت: با هماهنگی خود تولیدکننده ها  و همکاری سایر نهادها همچون دانشگاه ها ، استانداردهای لازم را تدوین می کنیم .

 محصولات دانش‌بنیان گواهی انطباق می گیرند

وی  بیان کرد: از جمله استانداردهای جدیدی که تدوین شده مربوط به کالاهای دانش بنیان است که در این بخش برای اطمینان واحدهای بزرگ اعلام کردیم با هماهنگی و تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به واحد های دانش بنیان گواهی انطباق بدهیم.

صدور گواهی انطباق برای مشاغل خانگی

پیروزبخت همچنین از صدور گواهی انطباق برای مشاغل روستایی و خانگی خبر داد و گفت: آیین نامه‌ای در این خصوص با همکاری وزارت کار و وزارت جهاد کشاورزی آماده شده که هفته آینده  به تصویب می رسد .

کنترل کم فروشی به شرط استاندارد

رئیس سازمان استاندارد در خصوص کم فروشی محصولات بسته بندی شده گفت: استاندارد حداقل ویژگی قابل قبول برای کالا و خدمات است و کیفیت در سطح بالاتری از استاندارد قرار دارد. اگر در استاندارد کالایی به میزان وزن و حجم اشاره شده باشد، ما در حوزه کم فروشی ورود پیدا می کنیم اما اگر اشاره نشده باشد ما وارد نمی‌شویم، اما بررسی‌ها را به سایر سازمان‌های مرتبط مثل تعزیرات و سازمان حمایت منتقل می‌کنیم.

تدوین استاندارد ماسک 

پیروزبخت تصریح کرد: در سال از ۳۳۰هزار واحد صنفی بازرسی می‌کنیم. تنها هزار قلم کالا مشمول استاندارد اجباری هستند برخی کالاها استاندارد تشویقی دارند. تعدادی هم استاندارد ندارند و یکی از موارد  فاقد استاندارد، برخی مواد ضد عفونی و برخی انواع ماسک است که ما با همکاری با وزارت بهداشت در حال تدوین استاندارد ماسک هستیم تا آن را به دنیا عرضه کنیم.

نازل های سوخت کمتر از ۲ درصد خطا داشتند

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص کیفیت نازل های سوخت گفت: از سال گذشته که این موضوع مطرح شد ما وارد عمل شدیم ، ۱۱۰ هزار نازل را در جایگاه های سوخت سراسر کشور آزمایش کردیم از این میزان کمتر از ۲ درصد ایراد داشتند که مشکلات این نازل ها مربوط به کم فروشی ، تعداد کمی زیادفروشی  و برخی ایرادات فنی بود. ما با هماهنگی وزارت نفت جایگاه های متخلف و مشکل دار را پلمب کردیم.

 استانداردهای خودرویی لازم الاجراست

پیروزبخت در خصوص استاندارد یورو ۵ خودروها تصریح کرد: موضوع کیفیت خودروها در حوزه آلاینده ها به سازمان استاندارد مربوط نمی شود و مسئول آن سازمان حفاظت از محیط زیست است.
وی در خصوص مابقی استانداردهای خودرو گفت: به هیچ وجه سازمان استاندارد درباره استانداردهای مربوط به کیفیت خودرو، تحت فشار نیست. تاکنون دو خودروی فاقد استانداردهای لازم از رده خارج شده‌اند و در خصوص چند خودروی دیگر هم اگر در مدت زمان تعیین شده، استانداردهای لازم اجرا نشود، از خط تولید خارج می شوند.

شکایت خود را به ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کنید

وی افزود: زیر علامت استاندارد کالاها، کد ده رقمی درج شده است‌. اگر افراد شکایتی در خصوص کیفیت کالا دارند می توانند این کد را به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷  ارسال کنند و ما آن را پیگیری کرده و در صورت بروز تخلف اقدام لازم را انجام می دهیم.