تبدیل متروی تهران به بزرگترین کتابخانه عمومی کشور
تبدیل متروی تهران به بزرگترین کتابخانه عمومی کشور
شبکه اقتصادوتجارت : طی مراسمی با حضور شهردار تهران و جمعی از مدیران شهری از طرح "کتابرو" رونمایی شد.

گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه؛ آیین رونمایی از طرح فرهنگی “کتابرو” با حضور دکتر پیروز حناچی شهردار تهران، دکتر جوادی یگانه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، دکتر احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مدیران شهری عصر روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۹۹ برگزار شد.
در این مراسم که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار گردید از طرح کتابرو در قالب معرفی یک نرم افزار کاربردی رونمایی به عمل آمد.
در این مراسم مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه به برنامه های این شرکت در حوزه کتاب پرداخت و گفت: در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و به منظور افزایش سرانه مطالعه مسافران مترو طرح کتابرو در قالب نرم افزار طاقچه با ارائه ۱۳ هزار عنوان کتاب برای مسافران مترو طراحی شده که مسافران می توانند با نصب رایگان این نرم افزار از آن استفاده کنند.
فرنوش نوبخت افزود: نحوه استفاده از این نرم افزار به این صورت است که مسافران به محض ورود به ایستگاه مترو و نصب برنامه، مکان نمای تلفن همراه خود را روشن و گزینه هدیه رایگان این برنامه را فعال کنند و در مدت ۲۴ ساعت از بیش از ۱۳ هزار عنوان کتاب به صورت رایگان استفاده نمایند.
شهردار تهران نیز ضمن تقدیر از این حرکت فرهنگی گفت: امروزه بسیاری از شهروندان اخبار و اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق فضای مجازی دریافت می کنند.
پیروز حناچی با اشاره به هزینه بالای چاپ و نشر کتاب و نیز گرانی آن برای بسیاری از اقشار جامعه تصریح کرد: طرح کتابرو به عنوان طرح فرهنگی پیشرو در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در فضای مجازی می تواند نقش موثری ایفا نماید و این بهترین فرصت برای شهروندان است که در هنگام سفر با مترو از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده نمایند.
وی لزوم اطلاع رسانی در این زمینه را یادآور شد و افزود: برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در سطح شهر می بایست از تمامی ابزار برای اطلاع رسانی به شهروندان استفاده شود.
شهردار تهران با اشاره به سایر متروهای جهان و اقدامات آن ها در این زمینه خاطر نشان کرد: طرح کتابرو یک طرح نوآورانه است که می توان آن را در سطح بین المللی مطرح و به نام متروی تهران ثبت نمود.
در این مراسم معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران ضمن تقدیر از اجرای طرح کتابرو به اقدامات فرهنگی مترو در حوزه کتاب اشاره کرد و گفت: برنامه های متنوع بسیاری در این حوزه در متروی تهران به اجرا گذاشته شده است.
جوادی یگانه به پویش بخوان در مترو اشاره کرد و افزود:در این طرح گزیده‌ای کوتاه از برخی کتاب های فاخر در مترو عرضه می شود و مسافران با گزیده آثار برگزیده و نویسنده آن آشنا می شوند.
گفتنی است معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی برنامه های متنوعی را به اجرا گذاشته است که از جمله می توان به افتتاح اولین کتابخانه عمومی در متروی تهران، اجرای برنامه عصرانه کتاب با حضور نویسندگان مطرح کشور در ایستگاه های مترو و تهیه کتاب صوتی با همکاری مسافران مترو اشاره کرد.