تأمین مالی حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی با اعتبارات اسنادی ریالی بانک صادرات ایران
تأمین مالی حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی با اعتبارات اسنادی ریالی بانک صادرات ایران
اقتصادوتجارت : نایب‌ رئیس هیأت‌ مدیره بانک صادرات ایران گفت: برای کمک به ایجاد مجموعه‌‌های بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی، روش‌های جدید تامین مالی و اعتباری را بر پایه توسعه و چرخش اعتبارات اسنادی ریالی در این صنعت با جدیت دنبال می‌کنیم.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، امیر یوسفیان در نشست تخصصی «روش‌های جدید زنجیره تامین مالی اجرای پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی» در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش در جمع فعالان این صنعت افزود: تنگناهای بین‌المللی و تورم به صورت همزمان آسیب‌های زیادی به توان و عملیات مجموعه‌های اقتصادی کشور وارد کرد. به نحوی که قطع ارتباط بانکداری بین‌المللی موجب از بین رفتن اعتبارات خارجی فاینانس، ریفاینانس و یوزانس برای صنایع شد و  افزایش تورم به از بین رفتن نسیه‌فروشی و تمرکز معاملات بر استفاده از ریال انجامید.

نایب‌ رئیس هیأت‌ مدیره بانک صادرات ایران اظهار کرد: نیاز مالی صنایع کشور در حالی ١٠٠ درصد افزایش یافته که منابع بانکی در کشور تنها ٦٠ درصد رشد داشته است و بانک صادرات ایران با ارائه طرح‌های طراوت تولید، طراوت توسعه و اعتبار در حساب جاری، تنگناهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه و تورم را برای واحدهای تولیدی از جمله صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاهش داده و با قدرت ظرفیت حمایت از واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی را فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: اگر سرمایه‌گذاری در صنعت صورت نگیرد، کاهش تولید رخ خواهد داد و در پی آن کاهش فروش و نهایتا کاهش اشتغال پدید خواهد آمد. یوسفیان ادامه داد: تحریم و تورم موانع بزرگی برای دست‌یابی به رونق و جهش تولید بوده و  بانک صادرات ایران برای جبران همزمان این مشکلات، اعتبارات اسنادی ریالی را جایگزین فاینانس، ریفایناس و یوزانس کرده و بیش از ۲۰ واحد بزرگ صنعتی کشور از جمله در صنایع پتروشیمی و فولاد را در قالب فاینانس بر پایه اعتبارات اسنادی ریالی تامین اعتبار کرده است.

یوسفیان اظهار کرد: بانک صادرات ایران در سال ٩٩ بالغ بر ٤٠٠ هزار میلیارد ریال اعتبارات اسنادی ریالی در حمایت از تولید صادر کرد و طی نیمه اول سال جاری نیز این میزان به ٣٧٠ هزار میلیارد ریال رسید که در مجموع به ۷۸۰ هزار میلیارد ریال بالغ می‌شود.

وی با بیان این که نظام بانکی توان تأمین تسهیلات لازم برای اجرای همه پروژه‌های واحدهای تولیدی را ندارد، قابلیت‌های طرح طراوت تولید، طراوت توسعه و طرح اعتبار در حساب جاری بانک صادرات ایران را برشمرد و گفت: این بانک با اجرای طرح طراوت به دنبال کاهش هزینه‌های تولید از طریق کاهش هزینه‌های مالی واحدهای تولیدی به واسطه استفاده از اعتبارات اسنادی داخلی ریالی مدت‌دار به جای تسهیلات بانکی است ضمن این که در این طرح سهولت خرید و فروش اعتباری (نسیه) حداکثر ٣٦٠ روزه بدون ایجاد مشکل نقدینگی برای تولید‌کنندگان و فروشندگان دنبال می‌شود.

نایب‌ رئیس هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران، آسان‌سازی خرید مواد اولیه واحدهای تولیدی به صورت نسیه شش ماهه در قبال اعتبارات اسنادی ریالی مدت‌دار بانک صادرات ایران را به نفع فروشنده توصیف کرد و  تامین نقدینگی واحدهای تولیدی در قالب خرید دین و اعتبارات اسنادی ریالی گشایش شده در شعب بانک صادرات ایران بدون ارائه وثیقه یا ضامن، تامین سرمایه در گردش و افزایش تقاضای کل برای خرید کالاهای تولید داخل را از دیگر اهداف این طرح برشمرد.

یوسفیان با تاکید بر اینکه اختیار استان‌ها و مناطق تهران در اعطای صدور اعتبارات اسنادی ریالی چندین برابر شده است، گفت: واحدهای تولیدی و فروشندگان مواد اولیه که محصولات تولیدی و مواد اولیه را به صورت نسیه و اعتباری به خریداران در ازای اعتبارات اسنادی ریالی مدت‌دار صادره توسط شعب بانک صادرات ایران بفروشند، می‌توانند با مراجعه به شعب این بانک در اسرع وقت نسبت به تنزیل آن در قالب عقد خرید دین اقدام و مبلغ فروش کالا یا مواد اولیه را به صورت نقد دریافت کنند.

وی همچنین با بیان اینکه برای اولین بار در نظام بانکی، بانک صادرات ایران پس از چهل سال موفق به استفاده از عقد خرید دین برای تسریع خدمات بانکی به مشتریان خود شده، گفت: طرح اعتبار در حساب جاری همان نسخه پیشرفته طرح خرید دین است و مشتریان می‌توانند چک‌های حاصل از فروش کالا یا مواد اولیه خود را نزد بانک صادرات ایران تودیع کرده و در صورتی که در سررسید چک‌های صادره، حساب آنها موجودی نداشته باشد، از محل خرید دین و تنزیل چک‌های واگذاری، تامین اعتبار انجام و چک‌های آنها کارسازی خواهد شد.

نایب رئیس هیئت مدیره بانک صادرات ایران همچنین با اشاره به قابلیت‌های طرح طراوت توسعه از آن به عنوان یکی از مطلوب‌ترین طرح‌های این بانک در تامین سرمایه ثابت و حمایت از توسعه پروژه‌های صنعتی نام برد و افزود: به دنبال این هستیم که اعتبارات اسنادی ریالی صادر شده به صورت مکرر برای تامین مالی بخش‌های مختلف به گردش درآید و با ایجاد جذابیت‌های لازم برای حمایت همه‌جانبه از واحد‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی بتوانیم، فعالان اقتصادی را از تنزیل اعتبارات اسنادی منصرف کنیم تا اعتبار لازم برای فروش نسیه و فروش اعتباری توسعه یابد.

وی همچنین با بیان اینکه سرمایه در گردش به مثابه خون در رگ‌های صنعت است، از همه فعالان اقتصادی برای استفاده از این ساز و‌کار در شرایط فعلی اقتصادی کشور دعوت به همکاری کرد.

یوسفیان با اشاره به اینکه گرفتن وثیقه ملکی در ازای اعطای اعتبار و تسهیلات به واحد‌های تولیدی و اقتصادی، مطلوب بانک صادرات ایران نیست، بر استفاده از ابزارهای گوناگون و محصولات متنوع این بانک در جهت تکمیل زنجیره تامین مالی و ارایه پیشنهادهای متنوع به مشتریان و فعالان حوزه نفت، گاز و پتروشیمی تاکید کرد.

در این نشست علاوه بر امیر یوسفیان، نائب‌رییس هیئت ‌مدیره بانک صادرات ایران، معاون بین‌الملل بانک، افشین خانی نیز به پرسش‌های فعالان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در خصوص امکانات و توانایی‌های موجود برای کمک به توسعه صادرات و حل مشکلات ارزی آنها پاسخ داد. مصطفی رحیمی شهواری، معاون بازاریابی و بانکداری جامع، محمدحسین زارعی، معاون اعتباری بانک و همچنین مدیران امور شعب شمال و جنوب کشور و برخی مدیران  شعب مناطق تهران و استان‌ها نیز در این نشست، عضو هیئت ‌مدیره بانک صادرات ایران را در ارایه راهکارهای کمک به فعالان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی همراهی کردند.

نمایشگاه و همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سوم تا پنجم آبان ماه سال جاری در جزیره کیش برگزار شد.