بررسی ضرایب شبکه عرضه کالا در هیئت تعیین و تثبیت قیمت ها
بررسی ضرایب شبکه عرضه کالا در هیئت تعیین و تثبیت قیمت ها
اقتصادوتجارت : جلسه هیئت تعیین و تثبیت قیمت ها با حضور نمایندگان عضو از سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارتخانه‌های تعاون کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی صنایع و کشاورزی ایران و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اعضای مدعو از سازمان تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف ایران روز یکشنبه مورخ ۱۹ دی ماه در محل سازمان حمایت برگزار شد.

در این جلسه معاون وزیر و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با تشریح طرح شفافیت قیمت و درج قیمت تولید کننده به ضرورت این اقدام در راستای بند ۲۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه های دولت در ایجاد شفافیت و حمایت از مصرف کنندگان اشاره کرد
وی با اعلام شیوه کارشناسی و بررسی های انجام شده در نحوه اعمال ضرایب سود خرده فروشی، عمده فروشی و پخش کالا به درخواست های متعدد برای اصلاح بخشی از ضرایب متناسب با هزینه‌های عرضه کالا اشاره کرده و با ارائه جداول کارشناسی احصا شده از شبکه عرضه کالا و تقاضاهای مطرح شده برای کالاهای حجیم، سنگین و کم بها، موارد قابل بررسی را برای اعضای جلسه تشریح کرد. در این جلسه اعضا ضمن بیان دیدگاه های مختلف در استقرار نظام درج قیمت تولید کننده به پیگیری آثار آن برای منافع مصرف کننده، تاکید کردند. همچنین در این جلسه اعضا هیات با افزایش درصد سود در حلقه های توزیع کالاهای حجیم و سنگین موافقت نمودند.
لازم به ذکراست تصمیمات جلسه با ابلاغ وزیر محترم صنعت معدن تجارت به عنوان رییس مجمع سازمان اجرایی خواهد شد تا اجرای بهینه طرح شفاف سازی قیمت صورت پذیرد.
همچنین مصوب گردید در صورت ارائه اسناد و مدارک مستدل، در خصوص ضرایب سایر کالاها نیز محاسبات لازم انجام و پس از طرح در جلسات اتی هیات تعیین و تثبیت قیمت ها و ابلاغ اجرایی گردد.