اکتشاف محدوده جدید بوکسیتی در خراسان رضوی
اکتشاف محدوده جدید بوکسیتی در خراسان رضوی
اقتصادوتجارت : مدیرعامل شرکت آلومینای ایران خبر داد: این مجتمع، یک محدود جدید و امیدبخش بوکسیتی با کیفیت و کمیت مناسب در اطراف منطقه کاشمر (استان خراسان رضوی) اکتشاف کرد.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، تورج زارع با بیان این مطلب اظهار داشت: شرکت آلومینای ایران با استفاده از روش ها، تکنیک ها و ایده های نوین اکتشافی و پردازش تصاویر ماهواره ای به روش سنجش از دور (RS) در محدود شهرستان کاشمر و بهره گیری از برگه۱:۲۵۰۰۰۰ نقشه زمین شناسی کاشمر به مساحت حدود ۱۵ هزار کیلومترمربع، مطالعات و پی چویی های اکتشافی با هدف دستیابی به ذخایر بوکسیتی انجام داد.

وی افزود: نتایج حاصله، اکتشاف رخنمون های بوکسیت با کیفیت و کمیت مناسب در اطراف این شهرستان بوده است که طول سرحد مستعد وجود بوکسیت در این منطقه، بیش از۴۰ کیلومتر مربع پیش بینی می شود.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران خاطرنشان کرد: پتانسیل های بوکسیتی کشف شده، در مرز سازندهای دولومیتی سلطانیه (کامبرین) و ششمک (ژوراسیک) قرار گرفته است که این رخداد می تواند نشان دهنده وجود افق جدید در ایران باشد.
وی ادامه داد: در مطالعات انجام شده، تاکنون۲۲ استان در سطح کشور دارای پتانسیل بالقوه بوکسیت شناخته شده اند و در حال حاضر، ۸۸ اندیس، کانسار و معدن در این استان ها شناسایی شده است.

افزایش میزان ذخایر قطعی بوکسیت به بیش از ۷۰ میلیون تن
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به اینکه میزان ذخایر باقی مانده در معادن این شرکت به بیش از ۷۰ میلیون تن رسیده است، گفت: در حال حاضر، ۳۷ میلیون تن ذخایر قطعی بوکسیت سخت و بیش از ۳۳ میلیون تن ذخایر بوکسیت شِیلی (نرم) است.

برنامه اکتشاف سراسری بوکسیت ۱۴۰۱
زارع با اشاره به برنامه اکتشاف سراسری شرکت آلومینای ایران در سال جاری، تصریح کرد: برنامه مطالعات و پی جویی های اکتشافی امسال حدود۲۰ هزار کیلومترمربع در نظر گرفته شده که محدوده مورد نظر، بخشی از نوار شمالی کشور در استان های سمنان، مازندران، گیلان و تهران است.
وی ادامه داد: این محدوده در ادامه پهنه اکتشافی سمنان در زون ساختاری البرز واقع شده است و در مجموع،
حدود ۶۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و ۲۵ برگه نقشه زمین شناسی با مقیاس۱:۱۰۰٫۰۰۰ را شامل
می شود.

حفاری اکتشافی بیش از ۸ هزار متر طی امسال
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اعلام کرد: این شرکت از ابتدای فروردین تا پایان خرداد امسال، بیش از ۸ هزار متر حفاری اکتشافی انجام داد که نسبت به برنامه، ۱۵۰ درصد رشد نشان می دهد. همچنین، این شرکت، از ابتدای سال۹۴ تاکنون حدود ۸۸ هزار متر حفاری اکتشافی انجام داده که این میزان حفاری، برابر حفاری های انجام شده در ۳۰ سال گذشته است.
وی افزود: شرکت آلومینای ایران از سال۹۶ با انجام مطالعات و پی جویی های اکتشافی در سطح کشور تا پایان سال۱۴۰۰، حدود ۲۱۰ هزار کیلومتر مربع را تحت مطالعه و پی جویی قرارداد که از این مطالعات، نتایج مطلوبی حاصل شده است.