انحراف مصرف سوخت به دلیل شکاف قیمتی ایران با کشورهای همسایه
انحراف مصرف سوخت به دلیل شکاف قیمتی ایران با کشورهای همسایه
اقتصادوتجارت : مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت:هوشمند سازی در حوزه زنجیره انتقال و توزیع سوخت اهمیت ویژه ای دارد زیرا شکاف قیمتی با کشورهای همجوار بالا است که مسیر قاچاق را فراهم می کند و انحراف در مصرف به وجود می اورد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، جلیل سالاری در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و امضای ۱۶ تفاهم نامه و قرارداد با شرکت های دانش بنیان با اشاره به اینکه در سال های گذشته آسیب شناسی که در پزوهش و فناوری انجام شده، عمدتا واحدهای پزوهش با وجود سرمایه گذاری ها نتایج کم بوده، افزود: تشکیل کارگروه تحول و پیشرفت دانش بنیان را شکل دادیم و در چارچوب تفاهم نامه وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد نیازهای فناوری را در شرکت های تابعه پالایش و پخش تجمیع کردیم.

وی ادامه داد: شرکت هایی که در قالب اصل ۴۴ واگذار شده اند نیز در این اکوسیستم وارد شده اند. سالاری با اشاره به اینکه اکوسیستمی از شرکت های دانش بنیان را در کنار دانشگاه ها شکل دادیم و تجاری سازی و بومی سازی در در صنعت پالایش تعریف کردیم، گفت: در فرآیند دو مرحله ای وارد شدیم و در برخی موارد طراحی مفهومی نیاز داشتیم که با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد. در مواردی نیز تولید نمونه را انجام دادیم.

وی با تاکید بر اینکه اکنون در دانش فنی در پالایش و پخش خودکفا شده ایم، افزود: در ارتقا کیفی نفت کوره و شکست مولکولی نیز موفق بودیم. میادین نفتی ایران به سمت سنگین تر شدن می روند و با این روش می توانیم مشکل نفت کوره در کشور را حل کنیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در کنار آن موضوع فن بازارها را شکل دادیم زیرا باید شرایطی ایجاد کنیم تا شرکت های دانش بنیان وارد بازار شوند و فرآیند تجاری سازی انجام شود.

وی به ارزش تفاهم نامه ها و قراردادهایی که امروز به امضا می رسد اشاره کرد و ادامه داد:۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار ارزش این قراردادها است که با تجاری سازی انها باید بتوانیم در بازارهای بین المللی وارد شویم.

سالاری به تعمیرات اساسی پالایشگاه خارجی توسط متخصصان ایرانی و استفاده از تجهیزات بومی کشور اشاره کرد و گفت: کالای ایرانی را در پالایشگاه خارجی مصرف می کنیم.شرکت های خارجی به این نتیجه رسیده اند که می توان از اعتبار مجموعه های ایرانی استفاده کرد.

وی یکی از محورهای تفاهم نامه های امروز را بحث بهینه سازی مصرف انرژی دانست و افزود: ناترازی مصرف گاز در کشور و مصارف بالای سوخت در چرخه حمل و نقل باعث شده تا شدت مصرف انرژی بالا باشد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: کنترل شدت مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف در سبد سوخت مورد تاکید است و در این راستا افزایش سهم سی ان جی و رعایت قانون هوای پاک در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه دانش فنی در پتروپالایشگاه ها فناوری جدی رامی طلبد، گفت: فرآیندهای فناور رشد بالایی در جهان دارد و باید بتوانیم شرایط رقابتی را حفظ کنیم.

سالاری عنوان کرد: هوشمند سازی در حوزه زنجیره انتقال و توزیع نیز اهمیت ویژه ای دارد زیرا شکاف قیمتی با کشورهای همجوار بالا است که مسیر قاچاق را فراهم می کند و انحراف در مصرف به کجود می اورد بنابراین هوشمند سازی در این زمینه و در چرخه حمل و نقل و الگوهای آن باید مورد توجه باشد که در دستور کار مجموعه است.

وی با تاکید بر اینکه امروز حمله سایبری و دنیای سایبری مهم است، گفت: در بحث نرم افزاری توجه ویژه ای می طلبد که امروز تفاهم نامه ای در این زمینه امضا می شود.

معاون وزیر نفت ادامه داد:باید با نگاه به قانون جهش دانش بنیان و تسهیلات شرکت های دانش بنیان را شکل دهیم تا جریان نخبگانی را در کشور شکل گیرد و نخبگان دانشگاهی را پیش از فارغ التحصیلی جذب کند و مانع از مهاجرت شود.

وی گفت: قطعاتی که در حوزه های پالایشی داریم که چند سال یکبار باید تعویض شود که با ساخت آن در داخل کشور صرفه جویی ارزی اتفاق می افتد.

سالاری با تاکید بر اینکه همه واحدهای پالایشی کشور در شرایط تعمیر عملیاتی هستند و مشکلی در تامین کاتالیست ها نداریم، افزود: تفاهم نامه ها و قراردادهایی که امروز مبادله می شود باید پایش شود تا در چارچوب زمانبندی محقق شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه از همه ظرفیت داخل کشور استفاده شود تا آتچه در گام دوم انقلاب نیاز کشور است تامین کنیم، گفت: تکلیفی است که پیشنهاد دادیم در بودجه ۱۴۰۲ از سود شرکت های پالایشی برای توسعه پالایشی استفاده کنیم.