افزایش ۲۰درصدی مراجعه زنان کارتن‌خواب تهرانی به گرمخانه
افزایش ۲۰درصدی مراجعه زنان کارتن‌خواب تهرانی به گرمخانه
شبکه اقتصادوتجارت : تهران روز به روز به سمت سرما پیش می رود و در این شرایط زنان و مردانی که به هر دلیل به کارتن خوابی رسیده اند در شرایط سخت قرار می گیرند تا حدی که بسیاری از این افراد کارتن خواب بیان می کنند شب های سرد تهران ، ما خواب نداریم ، تا صبح راه می رویم تا از سرما یخ نزنیم و نمیریم.

تهران زن کارتن خواب هم دارد . زنانی که به دلایل مختلف به خیابان خوابی رسیده اند. این زنان در روزهای سرد پاییز و زمستان شرایط سخت تری را می گذرانند. گرمخانه های شهرداری می تواند جایگاهی برای دور شدن از مرگ در اثر یخ زدگی آنان باشد. وضعیت گرمخانه های شهرداری تهران در حال حاضر چگونه است ؟ آمار کارتن خوابی زنان در پایتخت به چه رقمی رسیده است؟

سیدمالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوالات پاسخ داد که در ادامه می خوانید :
۲۵۰ تخت برای زنان کارتن خواب پایتخت
سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۴گرمخانه مخصوص بانوان در مناطق۵،۸,۱۲,۲۲ فعال هستند گفت: منطقه پنج تهران ، ٣٠ تخت، منطقه بیست و دو در غرب پایتخت ، ١٠٠ تخت، منطقه هشت دارای ۲۰ تخت و منطقه دوازده تهران ١٠٠ تخت آماده پذیرایی از زنان بی خانمان دارد.
۱۳۰ زن به گرمخانه ها می روند.
وی در پاسخ به این سوال که درحال حاضر چند زن به گرمخانه مراجعه می کنند؟ گفت: میانگین مراجعه در گرمخانه بانوان ۱۳۰نفر است.
سید مالک حسینی در خصوص اینکه که نسبت به ۷ ماه اول سال گذشته، با افزایش مراجعه زنان به گرمخانه ها روبرو بوده ایم؟تاکید کرد: گرمخانه ها نسبت به ۷ماه اول سال گذشته با افزایش مراجعه زنان روبرو بوده اند. در حقیقت مراجعه آنها ۲۰درصد افزایش داشته است. در ۷ ماه اول سال ۹۸ مراجعه به گرمخانه زنان بالغ بر ۲۲۷۱۵نفر بوده و در ۷ماه نخست سال ۹۹ این تعداد به ۲۷۱۰۱نفر رسیده است.
راه اندازی گرمخانه سیار و اسکان اضطراری قبل از سرما شدید
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که تا قبل از شروع سرمای شدید در تهران به گرمخانه ها افزوده خواهد شد؟ گفت: تا قبل از شروع سرما شدید گرمخانه ای افزوده نمی شود. اما مانند سنوات گذشته تمهیداتی در خصوص سرما شدید را در دستور کار قرار داده ایم. به عنوان مثال راه اندازی گرمخانه های سیار و اسکان اضطراری با افزایش پذیرش مددجو در گرمخانه ها انجام می شود.
سید مالک حسینی در پایان با اشاره به مشکلات بیشتر زنان کارتنخواب افزود: اعتیاد، طلاق از همسر، اختلافات خانوادگی و در شرف طلاق، یافتن شغل به علت نداشتن حامی خانوادگی و یا مستقل شدن از جمله مشکلاتی است که زنان را به کارتنخوابی می کشاند.