افزایش ظرفیت و تولید زنجیره مس جهانی در ۴ ماه نخست ۲۰۲۲ میلادی / قیمت جهانی مس در مسیر کاهش
افزایش ظرفیت و تولید زنجیره مس جهانی در ۴ ماه نخست ۲۰۲۲ میلادی / قیمت جهانی مس در مسیر کاهش
اقتصادوتجارت : ظرفیت و تولید زنجیره مس جهانی در 4 ماه نخست 2022 میلادی افزایش یافت. قیمت جهانی مس نیز با کاهش 1660 دلاری در هر تن طی ماه اخیر میلادی، مسیر کاهشی را پیمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، معادن مس جهان از ابتدای ژانویه تا پایان آوریل ۲۰۲۲ میلادی، حدود ۷ میلیون و ۷ هزار تن کنسانتره تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی، ۶ میلیون و ۸۰۸ هزار تن بود که حاکی از افزایش ۲٫۹ درصدی تولید است.
از این میزان، ۳ میلیون و ۵۳۴ هزار و ۴۰۰ تن مربوط به قاره «آمریکا»، یک میلیون و ۴۹۴ هزار و ۱۰۰ تن «آسیا»، ۹۹۰ هزار و ۴۰۰ تن «آفریقا»، ۶۷۸ هزار و ۳۰۰ تن «اروپا» و ۳۰۹ هزار و ۹۰۰ تن مربوط به «اقیانوسیه» بوده است.
افزایش ۵ درصدی ظرفیت معادن مس
در همین مدت، ظرفیت معادن مس جهان به ۸ میلیون و ۸۵۵ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی (۸ میلیون و ۴۲۸ هزار تن)، حاکی از افزایش ۵ درصدی است.
افزایش ۳٫۴ درصدی تولید مس تصفیه شده
فعالان مس جهانی طی ۴ ماهه نخست ۲۰۲۲، حدود ۸ میلیون و ۴۴۳ هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی، ۸ میلیون و ۱۶۳ هزار تن بود که نشان دهنده افزایش ۳٫۴ درصدی است.
افزایش ۱٫۸ درصدی ظرفیت تولید مس تصفیه شده
ظرفیت تولید کارخانه های مس تصفیه شده در جهان طی ۴ ماهه نخست۲۰۲۲ میلادی، ۱۰ میلیون و ۵۱ هزار تن بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی (۹ میلیون و ۸۶۷ هزار تن)، حدود ۱٫۸ درصد افزایش یافت.
قیمت جهانی مس در مسیر کاهش
بنا به این گزارش، قیمت جهانی مس با کاهش حدود ۱۶۶۰ دلاری نسبت به ماه گذشته میلادی، از حدود ۹۴۳۱ دلار در تن به حدود ۷۷۷۱ دلار در تن طی ماه جاری (ژوئیه) رسیده است.