افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند/جریمه کرونایی نقدی اخذ نمی شود
افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند/جریمه کرونایی نقدی اخذ نمی شود
شبکه اقتصادوتجارت : تهران کماکان در تب و تاب بیماری کرونا است. در شاخص‌های مراجعین سرپایی، بستری، مراجعین جدید و مرگ ومیر ناشی از کرونا تغییر کاهشی نداشتیم و در طول دو هفته اخیر کماکان وضعیت تهران قرمز بوده استوباید مداخلات جدی اعمال شود.

در روزهای اخیر با تشدید نظارت‌ها بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و الزام استفاده از ماسک در میان شهروندان، برخی نگرانی‌ها در مورد جریمه شدن شهروندان مطرح شده است.
شهروندان نیز توجه داشته باشند که اولا حتما در فضای عمومی ماسک بزنند و ثانیا اگر افراد در پوشش مامور جریمه یا بازرس به آنان مراجعه کرده و قصد داشتند با دستگاه سیار کارتخوان، به شکل نقدی و … آنان را جریمه کنند، به هیچ عنوان فریب آنان را نخوردند و موضوع را به پلیس گزارش دهند.

مساله الزام استفاده از ماسک بود که همه افراد جامعه در اجتماعاتی که حضور پیدا می‌کنند یا وقتی که از منزل خارج می‌شوند، باید از ماسک استفاده کنند و اگر کسی از ماسک استفاده نکرد، ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد شد، این جریمه را نیروی انتظامی، بسیج و ناظران ما اعمال خواهند کرد و موظف هستند که مشخصات افراد را ثبت کنند و این جریمه را به خود فرد اعلام کنند.
افراد هم باید طی مدت دو هفته جریمه را به حسابی که از سوی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد واریز کنند و اگر نکنند هم بدهکار هستند و باید از آن‌ها گرفته شود. همچنین وزارت بهداشت امکانات و تجهیزات این را دارد که افراد را رصد کند و شاید کسی مستقیما به یک نفر نگوید، اما بعداً به او اعلام خواهد شد که شما در چه زمانی و در کدام مکان این مساله را رعایت نکردی و جریمه شده‌ای.
افراد صاحب مشاغل در اصناف  ما اگر فرد خدمت دهنده ماسک نداشته باشد، در ابتدا به او تذکر داده خواهد شد، در مرحله دوم یک جریمه ۳۰۰ هزار تومانی و در مرحله سوم جریمه یک میلیون تومانی نسبت به او اعمال خواهد شد و اگر ادامه پیدا کند در مرحله چهارم از ادامه فعالیت آن واحد جلوگیری خواهد شد؛ بنابراین کسانی که در اصناف هستند، موظند هم خودشان از ماسک استفاده کنند و هم به کسانی خدمات دهند که از ماسک استفاده می‌کنند.
استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی یعنی تاکسی، اتوبوس و مترو و همچنین اماکن پرتردد و محل تجمع است، در این خصوص تیمی که در آن مکان‌ها مستقر است، موظف هستند به مردم تذکر بدهند هنگام حضور در آن‌ها، همچنین در مترو هم از ورود افراد بدون ماسک به محوطه مترو جلوگیری به عمل آید. خب در این اماکن چنین اتفاقی امکانپذیر است، اما درخصوص تاکسی این مساله قابل اجرا نیست و خود افراد باید رعایت کنند، لذا در تاکسی‌ها اگر راننده تاکسی خودش رعایت نکند ۱۰۰ هزار تومان جریمه خواهد شد، همچنین اگر مسافر بدون ماسک سوار کند، برای هر مسافر ۲۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.
مسئولیت پلیس راهور : درخصوص این جریمه‌هایی که نسبت به تاکسی‌ها اعمال می‌شود، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است که این موضوع را اجرا کند و با این موضوع هم همانند سایر تخلفات رانندگی برخورد کند، یعنی شماره را یادداشت کرده و جریمه کند.
 نسبت به ادارات هم همانند همه مقررات قبلی  برای ورود به ادارات هم کارمندان و هم مراجعه‌کنندگان باید از ماسک استفاده کنند و نیرو‌های نگهبانی و حراست هم مسئول کنترل این موضوع هستند تا در درب ورودی مانع از ورود کسانی که ماسک ندارند، شوند. همچنین امروز این مساله اضافه شد که اگر رؤسای بخش‌ها و ادارات این مباحث را اجرا نکردند، حراست‌ها به قسمت مربوطه اطلاع بدهند تا آن‌ها را مشمول جریمه‌هایی بکنند که قبلاً ما تعیین کرده‌ایم.
 در موج اخیر شیوع کرونا افرادی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، در برخی از موارد کل اعضای خانواده مبتلا هستند و این نشان می‌دهد که حساسیت‌ها در درون خانواده‌ها کاهش پیدا کرده است، خواهش می‌کنیم که مسائل بهداشتی رعایت شود.
در اروپا و بسیاری از بخش‌های دیگر جهان این موج شدیدتر است که همه با آن مواجه شده‌اند؛ به آمار مبتلایان همین چند روز اخیر کشور‌های اروپایی را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم چند برابر موج آخر اسفند سال گذشته و فروردین امسال است.
در دنیا و کشور ما حد ابتلا بالا رفته است و باید با آن مقابله کنیم. در نمودار‌هایی که امروز در جلسه مطرح شد، تعداد فوتی‌ها و مرگ و میر نسبت به مبتلایان در پایان اسفند و اوایل فروردین امسال با آنچه که امروز است خیلی فاصله دارد، یعنی تعداد فوتی‌ها نسبت به مبتلایان کاهش پیدا کرده است؛ این به آن معناست که بخش درمان ما مراقبت و تلاش بیشتری انجام می‌دهد و نشان می‌دهد مردم هم در این زمینه مراقبت‌هایی انجام می‌دهند. همچنین افرادی که فوت می‌کنند افراد بالای ۷۰ سال هستند بنابراین خواهش می‌کنیم افرادی که در سنین بالای ۷۰ سال هستند مراقبت بیشتری انجام دهند.
تلاش نیرو‌های مسلح  با در اختیار گذاشتن تجهیزاتشان برای مقابله با بیماری کرونا، هماهنگی‌ها بین وزارت بهداشت و نیرو‌های مسلح وهمچنین بیمارستان‌های تامین اجتماعی انجام شده است همه این‌ها در صحنه حضور دارند و تا مردمی که مبتلا می‌شوند به بیمارستان متقل و بهبود بیایند.
با ساخت واکسن فاصله زیادی داریم؛ از سوی به سمت زمستان می‌رویم که ممکن است بیماری‌های دیگری نیز اضافه شوند، بنابراین خواهش ما این است که همه مردم مراعات بیشتری انجام دهند و همه دستورالعمل‌های بهداشتی که بزرگترین عامل برای مقابله است را رعایت کنند؛ امیدواریم با حمایت مردم از این شرایط عبور کنیم و به شرایط آرام‌تری برسیم.