افتتاح کارخانه تولید دستگاه‌های کارت‌خوان با حمایت بانک سامان
افتتاح کارخانه تولید دستگاه‌های کارت‌خوان با حمایت بانک سامان
اقتصادوتجارت : شرکت تندرنور با حمایت بانک سامان و به‌کارگیری تکنولوژی روز دنیا، موفق به راه‌اندازی کارخانه تولید دستگاه‌های کارت‌خوان شد.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از سامان رسانه، مراسم افتتاح کارخانه تولید و ساخت دستگاه‌های کارت‌خوان شرکت تندرنور با حضور مدیران ارشد بانک سامان، شرکت پرداخت الکترونیک سامان و جمعی از مدیران ارشد شبکه بانکی کشور در پارک علم و فناوری پردیسان برگزار شد.
در این مراسم هومن سپهری مدیرعامل شرکت تندرنور که یکی از شرکت‌های گروه مالی سامان است، طی سخنانی به تاریخچه شرکت تندرنور و فراز و نشیب‌های این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت تندرنور نخستین شرکت ایرانی بود که موفق به طراحی و ساخت نرم‌افزار سوئیچ بانکی شد و این نرم‎افزار تا سال‌ها در بانک سپه مورداستفاده قرار می‌گرفت؛ اما زمانی که بانک سامان این شرکت را خرید وضعیت چندان مناسبی نداشت و با مشکلات فراوانی روبرو بود.
وی سپس ادامه داد: پس از تملک شرکت توسط بانک سامان و با حمایت‌های خوبی که توسط مدیران ارشد این بانک و شرکت پرداخت الکترونیک سامان دریافت کردیم، توانستیم مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم و امروز به بزرگ‌ترین شرکت تعمیرات کارت‌خوان ایران تبدیل شویم. به‌طوری‌که امروز تنها شرکتی هستیم که توانایی تعمیر تمام برندهای کارت‌خوان اعم از Pax, Verifone, Bitel, Ingenico, Newland, Talento و Sagem را داریم و محدود به برند خاصی نیست.
مدیرعامل شرکت تندرنور در ادامه افزود: در سال ۹۷ و ۹۸ تصمیم گرفتیم که شرکت برند خاص خود را در حوزه کارت‌خوان داشته باشد و ازاین‌رو پس از بررسی و مطالعه فراوان و بازدیدهای متعدد با شرکت Newland که دومین تأمین‌کننده دستگاه کارت‌خوان در سراسر جهان است به توافق رسیدیم و با انتقال دانش توانستیم نمایندگی این شرکت بزرگ را دریافت کنیم.
هومن سپهری در ادامه به شیوع کرونا در جهان اشاره کرد و ادامه داد: در سال ۹۹ به دلیل شیوع کرونا، گرایش بسیار زیادی به سمت استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان ایجاد شد و به همین دلیل شرکت تندرنور تصمیم گرفت که برای رفع نیاز داخلی، اقدام به تولید دستگاه کارت‌خوان در داخل کشور کند. به همین دلیل پس از اخذ مجوز هیئت‌مدیره ما با شاپرک و وزارت صمت وارد مذاکره شدیم و درنهایت مجوز احداث کارخانه و تولید ۲۰۰ هزار دستگاه کارت‌خوان و ۵۰ هزار صندوق فروشگاهی در سال را دریافت کردیم و امروز در کمتر از یک سال شاهد افتتاح کارخانه و خط تولید دستگاه‌های کارت‌خوان شرکت تندرنور هستیم.
مدیرعامل تندرنور با اشاره به ظرفیت این کارخانه گفت: در حال حاضر ما ظرفیت تولید ۵۰۰ تا ۷۰۰ دستگاه کارت‌خوان به‌صورت روزانه داریم ولی این امکان فراهم است که ظرفیت تولید تا ۱۵۰۰ دستگاه به‌صورت روزانه افزایش پیدا کند.
تندرنور را راهی بورس می‌کنیم
حسین واعظ قمصری مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سامان نیز در مراسم افتتاح کارخانه تولید دستگاه‌های کارت‌خوان با اشاره به توانمندی‌های بالای شرکت تندرنور، اظهار کرد: پرداخت الکترونیک سامان، سال‌ها از شرکت‌های دیگر خدمات سرویس و تعمیر و خرید کارت‌خوان را دریافت می‌کرد اما با یک برنامه‌ریزی درست، مرحله‌به‌مرحله پشتیبانی دستگاه‌های کارت‌خوان خود را به شرکت تندرنور واگذار کردیم و سال پیش عملاً تمامی سرویس و تعمیرات کارت‌خوان‌های پرداخت الکترونیک سامان در اختیار تندرنور قرار گرفت و همین موضوع درآمد بسیار خوبی را عاید تندرنور به‌عنوان عضوی از گروه مالی سامان کرد.
وی ظرفیت شرکت پرداخت الکترونیک سامان را در حدود یک میلیون و صد هزار کارت‌خوان عنوان کرد و گفت: درمجموع ظرفیت جامعه در حدود ۹ میلیون دستگاه کارت‌خوان است و افتتاح کارخانه شرکت تندرنور فرصت بسیار مناسبی برای این شرکت است که بتواند به ما و دیگر شرکت‌های پرداخت دستگاه بفروشد.
مدیرعامل پرداخت الکترونیک سامان وضعیت شرکت تندرنور ازنظر دانش و تکنولوژی را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و ادامه داد: برنامه شرکت پرداخت الکترونیک سامان و بانک سامان بر این است که با توجه به این توانمندی‌ها، شرکت تندرنور را تا سال ۱۴۰۴ وارد بورس کند.
قمصری به حمایت‌های بانک سامان از شرکت تندرنور اشاره کرد و افزود: بانک سامان برای راه‌اندازی این خط تولیدی حمایت‌های بسیار خوبی از مجموعه تندرنور کرد و یک خط اعتباری بسیار بزرگ برای تأسیس این کارخانه در اختیار شرکت قرار داد و امروز شاهد به ثمر نشستن این حمایت‌ها در قالب ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی هستیم.

برای حمایت از تولید، قدم‌های عملیاتی برمی‌داریم
سخنران دیگر این مراسم، علیرضا معرفت مدیرعامل بانک سامان بود. وی در سخنان خود به گام‌های مؤثر بانک سامان برای حمایت و پشتیبانی از تولید اشاره کرد و گفت: بانک سامان همواره در راستای سیاست‌های اصولی و منویات نظام برای حمایت از تولید، قدم‌های عملیاتی برداشته به‌نحوی‌که امروز بیش از ۵۴ درصد از پرتفوی اعتباری بانک سامان به حوزه صنعت و تولید اختصاص دارد.
مدیرعامل بانک سامان، ایفای نقش برای ایجاد اشتغال، حمایت از تولید و استفاده از دانش را بسیار مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: همه تلاش ما در بانک سامان این است که در جهت حمایت از تولید و تامین مالی صنعت حرکت ‌کنیم و همواره به دنبال حمایت از صنعت خواهیم بود. البته ما هرگز بدون مطالعه دست به اقدام نمی‌زنیم و منافع مجموعه را نیز در نظر می‌گیریم.
معرفت به فرصت کرونا برای شرکت تندرنور اشاره کرد و گفت: از سال ۲۰۱۹ و با شیوع کرونا، استفاده از ابزارهای الکترونیک میزان پول فیزیکی را ۴۲ درصد کاهش داد و امروز ۶۷ درصد از پرداخت‌ها در سطح جهان از مسیر ابزارهای الکترونیک می‌گذرد و این فرصت بسیار خوبی است که شرکت تندرنور با ارائه محصولات خود به بازار، سهمی از این بازار بزرگ را در اختیار بگیرد.
مدیرعامل بانک سامان، ارزش بازار ابزارهای پرداخت در جهان را حدود ۷۰ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: این بازار بزرگ می‌طلبید که ما در آن سرمایه‌گذاری کنیم و امروز ثمره این سرمایه‌گذاری را در افتتاح کارخانه تولید پوز شرکت تندرنور شاهد هستیم