استقرار انجمن اهدا عضو در ایستگاه متروي مدافعان سلامت
استقرار انجمن اهدا عضو در ایستگاه متروي مدافعان سلامت
اقتصادوتجارت : تفاهم‌نامه همکاری شرکت بهره‌برداری متروي تهران با انجمن اهدای عضو ایرانیان به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت و امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، تبادل اطلاعات و تعامل بيشتر در ارتقای آگاهی عمومی نسبت به مقوله مرگ مغزی و نهادینه‌سازی فرهنگ معنوی اهدای عضو امضا شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه؛ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه در مراسم امضای تفاهم‌نامه با انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: در حال حاضر روزانه یک و نیم‌میلیون مسافر از متروي تهران استفاده می‌کنند و پیش‌بینی می‌کنیم این آمار تا پایان سال به دو میلیون مسافر برسد. همین ظرفیت می‌تواند برای فرهنگ‌سازی در حوزه اهدا عضو کمک‌کننده باشد تا خانواده‌ها بتوانند در زمان طلایی برای اهدا عضو عزیزانشان موافقت کنند.
وي با بيان اينكه يك ايستگاه مترو به طور خاص براي فرهنگ‌سازی در اين زمينه انتخاب شده است افزود: ایستگاه مدافعان سلامت در خط هفت مترو را در نظر گرفته‌ایم تا فرهنگ‌سازی در حوزه اهدای عضو با برپایی نمایشگاه دائمي و پایگاه اهدای عضو، به‌صورت مستمر در آن انجام شود.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه خاطرنشان کرد: استقرار دوستان انجمن اهدا عضو در ایستگاه مدافعان سلامت به این معنی نیست که سایر ایستگاه‌ها در اين زمينه فعاليتي نخواهند كرد بلکه اين انجمن می‌تواند به کمک معاونت امور فرهنگی و اجتماعي شركت، در حوزه‌های آموزش شهروندی در شهر زیرزمینی نیز ورود پیدا کنند.
شایسته اصل اظهار کرد: امیدواریم در بستر فرهنگ‌سازی مناسبی که صورت می‌گیرد بتوانیم شاهد عملکرد بهتر در حوزه اهدای عضو باشیم.
وي گفت: پخش تيزرهاي مرتبط با اهدای عضو در مانیتور قطارها و ایستگاه‌ها و در اختیار قراردادن فضای مناسب در سطح ایستگاه‌های مترو جهت آموزش و فرهنگ‌سازی مسافران، بخش دیگری از همکاری‌های شرکت بهره‌برداری مترو برای فرهنگ‌سازی در این حوزه است.
در ادامه اين جلسه پیرهادی عضو شورای اسلامي شهر تهران با اشاره به اینکه در سال ۶۸ و دوهفته قبل از وفات امام خمینی (ره) فتوای اهدای عضو توسط حضرت امام صادر شد افزود: این فتوا یکی از مهم‌ترین فتواهای ایشان است چرا که اهدای عضو جان هزاران نفر را نجات داده است.
پیرهادی ادامه گفت: به طور قطع ما نمایندگان مردم در شورای اسلامي شهر تهران تا جایی که بتوانیم سعی می‌کنیم در حوزه اهدای عضو کمک جدی به انجمن اهدای عضو داشته باشیم و شهرداری تهران را مکلف می‌کنیم که نسبت به موضوع اهدای عضو قدم بردارد.
وي با بیان اینکه در پیوند عضو زمان اهمیت بسیار زيادی دارد گفت: اگر این تصمیم در کمتر از ۲۴ ساعت گرفته شود می‌توان جان ۸ نفر را نجات داد. هم اکنون ۲۵ هزار نفر در فهرست انتظار براي اهدای عضو قرار دارند که ۲۳ هزار نفر آنها نيازشان به پیوند کلیه است.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مجموعه‌های مختلف در شهرداری تهران می‌توانند به حل مشکلات حوزه پیوند کمک کنند گفت: اگر شهرداری تهران در مسیر درست حرکت کند می‌تواند در حوزه اهدای عضو نقش آفرین باشد.
همچنین دکتر کتایون نجفی زاده مدیرعامل انجمن اهدا عضو ایرانیان نیز با اشاره به اینکه در ایران سالانه حدود ۲۵۰۰ تا ۴ هزار مرگ مغزی با امکان اهدای عضو اتفاق می‌افتد، گفت: حدود سه هزار نفر با اعضای کاملاً سالم دچار مرگ مغزی می‌شوند و از این تعداد فقط هزار نفر در پروسه اهدای عضو قرار می‌گیرند.
نجفی زاده تصریح کرد: هر بیمار مرگ مغزی، می‌تواند هشت عضو خود را اهدا کند و حتی اگر خانواده فرد متوفی قدری تعلل کند، سه عضو همچنان قابلیت انتقال را دارد. اما طبق آمار، ۶ هزار عضو سالم ارزشمند در سال اهدا نمی‌شود و در مقابل ۷ تا ۱۰ نفر روزانه به دلیل نرسیدن عضو جان خود را از دست می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار نفر در فهرست انتظار براي دریافت اعضای مختلف قرار دارند، گفت: اگر فرهنگ اهدا عضو ارتقا یابد عملاً با اهدای عضو نیمی از موارد مرگ مغزي می‌توان فهرست انتظار بیماران نیازمند عضو را خالی کرد.
وی با اشاره به اینکه مرگ به علت ايست قلب برای مردم شناخته‌شده است خاطرنشان کرد: مرگ مغزی شناخته‌شده نیست و برای افراد مبهم است. چراکه سینه فرد مرگ مغزی به‌واسطه دستگاهی که به آن متصل است، حرکتی شبیه به تنفس دارد و قلب او می‌زند و حتی برخی حرکت‌های واکنشی نیز دارد. مرگ مغزی هنوز برای جامعه کاملاً پذيرفته نشده است و ازاین‌روست که خانواده‌ها به‌راحتی رضایت نمی‌دهند.
نجفی زاده با بیان اینکه علت اکثر مرگ‌های مغزی تصادفات جاده‌ای و سن رایج این افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال است، گفت: بنابراین ما ارگان‌های سالم و جوانی داریم که متأسفانه به دلیل همان عدم آگاهی خانواده‌ها و رضایت ندادن به اهدا، زیر خاک می‌رود، درحالی‌که بیماران بسیاری در فهرست انتظار هستند.
مدیرعامل انجمن اهدا عضو ایرانیان خاطرنشان کرد: ارگان‌هایی مثل مترو که روزانه میزبان مخاطبان زیادی هستند می‌توانند قدم‌های بزرگی برای فرهنگ‌سازی در این حوزه بردارند اگرچه قبل از این تفاهم‌نامه نیز همکاری‌های خوبی با مجموعه شرکت بهره‌برداری مترو تهران برای برگزاری پویش نفس داشتیم.