از خودکفایی صنعتی تا بی اثر کردن تحریم‌ها
از خودکفایی صنعتی تا بی اثر کردن تحریم‌ها
اقتصادوتجارت : پالایش نفت پالایشگاه تهران در حالی میزبان جمعی از خبرنگاران بود که نگاهی به کارنامه و اقدامات صورت گرفته در این صنعت حکایت از نقش و جایگاه آن در خودکفایی صنعتی کشور و در نهایت بی اثر کردن تحریم‌ها داشته و دارد.

خبرنگاران بازار سرمایه در بازدیدی از پالایشگاه تهران به عنوان یکی از پالایشگاه‌های مهم کشور در جریان تولید فرآورده‌های این مجموعه صنعتی در جنوب تهران قرار گرفتند. عملیات احداث پالایشگاه تهران از سال ۱۳۴۴ آغاز شد، در سال ۱۳۴۷ اولین فاز آن به بهره‌برداری رسید و فاز دوم آن در سال ۱۳۴۹ در مدار تولید قرار گرفت.

به گفته حامد آرمانفر مدیرعامل این شرکت در حال حاضر روزانه حدود ۷ میلیون لیتر بنزین معادل ۷ درصد بنزین مصرفی کشور در این پالایشگاه تولید می‌شود که طبق برنامه قرار است استاندارد به یورو ۵ برسد. میزان گوگرد در محصولات این پالایشگاه کمتر از ۱۰PPM برآورد می‌شود.

وی افزود: در این پالایشگاه ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ و یورو ۵ تولید می‌شود که دارای کمترین آلایندگی است. چون طبق گزارش‌ها ۳۰ درصد آلایندگی شهرهای بزرگ مربوط به اتوبوس‌های فرسوده است که سوخت ناقص می‌سوزانند.

مدیرعامل پالایشگاه تهران گفت: ۵۰ درصد از سوخت هواپیماهای کشور در پالایشگاه تهران تولید می‌شود و آزمایشگاه‌های استانداردی در آن وجود دارد که محصولات را براساس استاندارهای به‌روز آزمایش می‌کنند.

آرمانفر میزان خوراک این پالایشگاه را ۲۵۰ هزار تن در روز عنوان کرد که نفت خام از جنوب کشور و از اهواز به وسیله لوله به پالایشگاه منتقل شده و تبدیل به فرآورده‌های مختلف مانند بنزین هواپیما، بنزین خودرو، گازوئیل، نفت سفید، وکیوم باتوم ماده اولیه تولید قیر و سایر فرآورده‌ها می‌شود.

همچنین مرادی یکی از مدیران مالی پالایشگاه تهران در گزارشی اعلام کرد: تولید نفت خام دنیا به ۴۱۹۰ میلیون تن در سال می‌رسد که معادل ۸۴ میلیون بشکه در روز است. تولید نفت در خاورمیانه روزانه ۲۶ میلیون بشکه است و بزرگترین پالایشگاه‌های جهانی شامل ساینوپک چین با ۵.۵ میلیون بشکه در روز سپس اگزوم موبیل، سی‌ان‌پی‌سی قرار دارند و در ایران هم روزانه حدود ۲.۵ میلیون بشکه نفت خام در پالایشگاه‌های کشور فرآوری می‌شود.

وی گفت: ایران دارای ۱۰ پالایشگاه است که ۶ پالایشگاه در بورس حضور دارند و پالایشگاه تهران از سال ۴۴ آغاز به ساخت شد که در سال ۴۷ بخش اول و در سال ۴۹ بخش دوم راه‌اندازی شد، سپس تبدیل به شرکت پالایش نفت تهران شد و در سال ۹۱ با نماد شتران وارد بورس شد و در حال حاضر ۶۸.۹ درصد سهام آن متعلق به سهامداران عدالت، ۳.۷ درصد مربوط به صندوق پالایش یکم، ۵.۳ درصد بانک تجارت و ۱۴ درصد سایر سهامداران است.

مرادی این را هم گفت: در حادثه آتش‌سوزی ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ شش مخزن نگهداری فرآورده‌های برگشتی دچار حریق شد که تلفاتی نداشت. پالایشگاه دو روز از وضع عادی خارج شد و بعد از دو روز به وضع عادی و تولید بازگشت و همه خسارات آن از شرکت بیمه دریافت شد.

وی خاطرنشان کرد: برای ارتقای کیفی بنزین به سرمایه‌گذاری ۲ تا ۳ میلیارد دلاری نیاز است.

همچنین شانه‌ساز از مدیران پالایشگاه تهران گفت: با وجود تحریم‌ها از هیچ یک از استانداردهای فنی کوتاه نیامدیم، چون با جان کارکنان ما در ارتباط است و یک پالایشگاه مانند ساعت باید مرتب کار کند و نباید ذره‌ای از استانداردهای فنی کوتاه بیاییم.

وی این را هم گفت: گازوئیل تولیدی در سال‌های قبل حدود ۱۴ هزار PPM گوگرد داشت که این رقم در حال حاضر به ۶PPM سیده و گوگرد گازوئیل طی فرایندی جدا و تبدیل به گرانول می‌شود که به عنوان ماده اولیه به صنایع شوینده و بهداشتی و همچنین برای تولید کود شیمیایی استفاده می‌شود.

شانه‌ساز گفت: از ۱۰۰ میلیون بنزین کشور ۷ درصد در پالایشگاه تهران تولید می‌شود.

وی شیفت‌های کاری کارکنان پالایشگاه را سه روز در هفته از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸:۳۰ به مدت ۱۲ ساعت عنوان کرد و سه روز بعدی از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۶:۳۰ صبح و سه روز تعطیلی بعدی عنوان کرد و اظهار داشت: استانداردهای سخت‌گیرانه برای سلامت و بهداشت و جان کارگران در پالایشگاه به کار می‌گیریم.

شانه‌ساز اظهار داشت: براساس طرحی قرار است طی دو سال آینده معادل ۲۵۰ هزار بشکه در روز به ارزش ۲۵۰ هزار دلار سودآوری پالایشگاه افزایش یابد و خود طرح جدید پالایشگاه ۱۹ هزار بشکه در روز بنزین تولید خواهد کرد.

وی افزود: در پالایشگاه تهران دستگاه‌هایی یرای سنجش آلودگی هوا قرار داده شده‌اند که به صورت برخط به سازمان محیط زیست گزارش می‌دهند که چه میزان از گازهای مضر SOX, NOX و مونوکسید کربن CO وارد هوا می‌شود.

به گفته شانه‌ساز با هر بار تعمیرات اساسی در پالایشگاه تجهیزات آن نوسازی می‌شود و انگار بخش جدید در پالایشگاه وارد مدار می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چه محصولی از فرآورده‌های پالایشگاه بیشترین ارزش افزوده را دارد، عنوان کرد: گازوئیل همیشه در رتبه اول ارزش افزوده قرار دارد.

به گفته شانه‌ساز گاز بسیار سمی سولفید هیدروژن طی فرایندی تبدیل به گوگرد گرانوله شده و برای صنایع کود و سم کشاورزی استفاده می‌شود.

شانه ساز گفت: ۸۵ درصد محصولات پالایشگاه را در قبال دریافت نفت خام به دولت می‌دهیم که هم قیمت و هم قیمت محصول توسط دولت تعیین می‌شود و تنها در محصولات ویژه مانند وکیو باتوم است امکان فروش از مسیر بورس کالا را داریم که فرآیندی شفا به شمار می رود.