اختصاص تسهیلات بانک تجارت برای داخلی‌سازی تولید به ایران خودرو و ساپکو
اختصاص تسهیلات بانک تجارت برای داخلی‌سازی تولید به ایران خودرو و ساپکو
اقتصادوتجارت : در راستای تامین سرمایه در گردش ایران خودرو و زنجیره تامین، تسهیلات شناور به ارزش ۲۵ هزار میلیارد ریال به صورت سالانه در اختیار این خودروساز قرار خواهد گرفت.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از ایکوپرس- مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در مراسم امضای این تفاهم نامه که در محل ساختمان مرکزی بانک تجارت برگزار شد، با تاکید بر نقش اساسی صنعت خودروسازی در اقتصاد کشور، گفت: ۱۳ تا ۲۰ درصد از ارزش افزوده بخش صنعت متعلق به خودروسازی است که در تولید ناخالص داخلی کشور، نقش قابل توجهی ایفا می‌کند.
فرشاد مقیمی، با اشاره به دستاوردهای ایران خودرو در سال جاری و برنامه های توسعه ای در حال اجرا، عنوان کرد: خودروی تارا جدیدترین محصول ایران خودرو است که نسخه دستی آن به بازار عرضه شده و اتوماتیک آن نیز در روزهای آینده به بازار عرضه خواهد شد. پروژه‌هایی نظیر خودروی کراس اوور K۱۲۵ و گیربکس شش سرعته نیمه اتوماتیک و اتوماتیک نیز از جمله پروژه‌های در دست اقدام این مجموعه است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که تارا و محصولات آتی این خودروساز به ویژه خودروی کراس‌اوور K۱۲۵ که در سال آینده به مرحله تولید انبوه می رسد، با برخورداری از استانداردهای ۸۵ گانه، قابلیت صادرات به کشورهای همسایه و بازارهای اروپایی را دارد، یادآور شد: در شش ماهه نخست امسال شاهد رشد ۶.۵ برابری صادرات محصولات ایران خودرو نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ بوده ایم.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور محترم مبنی بر حمایت از تولید داخل و نهضت داخلی‌سازی، بر لزوم حمایت مجموعه بانکی کشور از این مهم تاکید کرد.
مقیمی با بیان این‌که بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجرا داریم، خاطرنشان کرد: به سرانجام رساندن این پروژه ها، نیازمند حمایت مجموعه بانک تجارت است تا به بهترین شکل ممکن به ثمر رسیده و در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری، از خروج حجم بالای ارز از کشور جلوگیری کند. این پروژه ها در کنار داخلی سازی و کمک به مجموعه خودروسازان، دارای نرخ بالای بازدهی سرمایه است.
وی با اشاره به همکاری بیش از ۶۰ درصد مجموعه قطعه سازان ایران خودرو با بانک تجارت، گفت: گردش مالی ۲۲ هزار میلیارد تومانی در شش ماهه نخست امسال است، حاصل این همکاری گسترده است.
در ادامه، مدیرعامل بانک تجارت، ایران خودرو را از مجموعه های معظم و تعیین کننده در صنعت کشور دانست و گفت: بانک تجارت از گذشته بانک عامل این خودروساز محسوب می شده و عمر این همکاری قریب به ۵۰ سال است.
هادی اخلاقی با بیان این‌که بانک تجارت می تواند با توجه به ظرفیت های موجود، در قالب نگاهی ملی، از نهضت ساخت داخل ایران خودرو و قطعه سازان و پروژه های مرتبط با این امر حمایت کند، اظهار امیدواری کرد: در سطح روابط خارجی و صادرات نیز، چه به صورت ارزی و چه به صورت ریالی و شیوه های جدید اعطای تسهیلات، یاری گر ایران خودرو باشیم.
وی ضمن بیان این‌که امیدواریم با امضای این تفاهم نامه، سطح همکاری های این دو مجموعه بیش از پیش افزایش یابد، تصریح کرد: اگر برند بانک تجارت به عنوان یک پشتیبان و حامی، در کنار تولیدات و محصولات ایران‌خودرو قرار گیرد اقدام ارزشمندی است.
گفتنی است، تفاهم نامه سه جانبه، امروز به امضای مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، عادل پیرمحمدی مدیرعامل ساپکو و مدیرعامل بانک تجارت رسید.