اتصال ۲۹۷ روستای دیگر به شبکه اینترنت پرسرعت همراه اول
اتصال ۲۹۷ روستای دیگر به شبکه اینترنت پرسرعت همراه اول
اقتصادوتجارت : در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات، 297 روستای دیگر به شبکه اینترنت پرسرعت همراه اول متصل شدند.

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، صبح روز یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰، در مراسم افتتاح پروژه های دولت سیزدهم به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهدی اخوان بهابادی مدیرعامل همراه اول و مدیرانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتورهای ارتباطی و حضور ویدئوکنفرانسی جمعی از استانداران، فرمانداران، مقامات محلی و مدیران کل ارتباطات استانی برگزار شد، ۱۰۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت متصل شدند.

در این مراسم ضمن افتتاح نمادین سایت نسل چهار روستای «محمدتقی کندی» از توابع شهرستان گرمی استان اردبیل، با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۰۲ سایت جدید یا ارتقا یافته به تکنولوژی نسل سه و یا چهار، در ۲۹۷ روستای بالای ۲۰ خانوار وارد مدار شبکه همراه اول شد.

پس از افتتاح سایت های روستایی، زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تشکر از زحمات اپراتورهای ارتباطی و افرادی که در این پروژه ها دخیل بوده اند اظهار داشت: امروز زندگی بشر با فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرو رو شده است؛ اکنون داشتن زیرساخت ارتباطی مناسب در کشور یک الزام است که از اهداف دولت سیزدهم نیز به شمار می رود.

وی با اشاره به راه اندازی پلتفرم شبکه دانش آموزی «شاد» توسط همراه اول گفت: از آقای دکتر اخوان و تیم فنی شاد تشکر می کنم که با راه اندازی یک پلتفرم بومی نگذاشتند در ایام کرونا آموزش تعطیل شود.

زارع پور اظهار داشت: با راه اندازی ۵۰۰ سایت جدید و ارتقای تکنولوژی در حدود ۲۵۰ روستا در دولت جدید، امیدواریم شاهد رشد و شکوفایی در روستاهای تحت پوشش باشیم.

وی افزود: این آمادگی در وزارت ارتباطات وجود دارد که در صورت تصویب بودجه پیشنهادی در مجلس، تا پایان سال ۱۴۰۱ در سه مقطع زمانی همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم.

گفتنی است همراه اول به عنوان اپراتور پیشرو در ارتباطات روستایی، تاکنون در قالب پروژه «خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری ارتباطات»(Uso) 844 سایت جدید و ۲۲۵۷ ارتقای تکنولوژی داشته است که با این تعداد ۴۹۵۶ روستای بالای ۲۰ خانوار را تحت پوشش شبکه اینترنت پرسرعت خود قرار داده است.

بنابر اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاکنون ۳۲ هزار روستا معادل ۸۱ درصد روستاهای کشور به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت متصل شده اند و از ابتدای استقرار دولت سیزدهم ۱۰۰۰ روستای جدید به این شبکه متصل شده اند که این روند تا پایان سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.