آغاز “طرح رصد” در منطقه ۲ با حضور اعضای شورای اسلامی شهر
آغاز “طرح رصد” در منطقه ۲ با حضور اعضای شورای اسلامی شهر
اقتصادوتجارت : اعضای شورای اسلامی شهر تهران در راستای اجرای طرح رصد ضمن بازدید از محلات فرحزاد و اسلام آباد، در نشست تخصصی با جمعی از افرادتاثیر گذار، نخبگان و منتخبان محلات و مدیران شهری به بررسی مسائل و اولویت نیازهای شهری در محلات منطقه2 پرداختند.


به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه۲،محمد آخوندی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در این نشست با اشاره به اینکه طرح رصد طرحی هدفمند و کاربردی است تا بااستفاده از نظرات نخبگان و معتمدان محله‌ها مسایل شناسایی و اولویت بندی شده و به صورت هدفمند در مسیر کاهش مشکلات شهری و توسعه محلات تصمیم گیری شود.
وی با بیان اینکه با اجرای طرح رصد ۳۰موضوع مشترک در بین مناطق شناسایی شده است،گفت: شناسایی و اولویت بندی این نیازها، در سیاستگذاری و تخصیص منابع متناسب با نیازهای واقعی محلات تاثیر گذار خواهد بود.
میثم مظفر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز ایجاد بستر برای مشارکت شهروندان را از رویکردهای شورای ششم برشمرد و افزود: طرح شهروند بازرس یکی از استراتژی هایی است که می تواند با ایجاد بهره مندی از پتانسیل های مردمی ،شاهد تحول بنیادین در محلات باشیم.
وی با اشاره به اینکه در طرح رصد ۷۳ مساله در منطقه ۲ شناسایی شد و برخی از محلات منطقه نیازمند توجه ویژه ای هستند گفت: در طرح ساماندهی رود دره های فرحزاد می بایست با یک طرح ویژه با پشتوانه علمی ، این ظرفیت های ارزشمند شهری به فضاهای زندگی بخش در منطقه تبدیل شود.
نرگس معدنی پور، رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در ادامه این نشست با اشاره به رویکرد شورای ششم در ایجاد بستر مشارکت اجتماعی شهروندان، گفت: نگاه شورای شهر بر این است که در دوره ۴ ساله از طریق حضور در محلات و تعامل با شهروندان مشکلات محلات را شناسایی کرده و در نهایت سیاستگذاری و برنامه ریزی برای رفع مسائل براساس اولویت ها باشد
وی رویکر اجتماعی و فرهنگی در سیاستگذاری ها را از ویژگی های شورای ششم برشمرد و افزود:نگاه عدالت محور در ایجاد سرانه های ورزشی و فرهنگی، مدیریت اوقات فراغت و تفریحات سالم ،ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی ، نگاه پیشگیرانه به آسیب های اجتماعی و توجه به کارکرد خانواده از رویکردهای شورای شهر است .
علی اصغر قائمی ،عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر گفت: شهر موجودی زنده است که با مسائل نو مواجه شده و برهمین اساس شورای شهر و مدیریت شهری نیاز دارد تا برای رفع نیازها و تصمیم گیری ها اطلاعات به روزی داشته و با مسائل از نزدیک آشنا شود.
وی با اشاره به ضرورت مشارکت مردم در مدیریت شهر گفت: بر همین اساس شورای شهر به دنبال این است تابا استفاده از روش های توسعه یافته، بستر مشارکت شهروندان را در همه حوزه های شهری فراهم کند.
مهدی صالحی، شهردار منطقه در این نشست به تشریح اولویت نیازها و مسائل منطقه پرداخت و گفت: تکمیل شبکه حمل و نقل عمومی، ساماندهی رود دره های فرحزاد و درکه از جمله مباحث مهم در منطقه است که نیازمند حمایت ویژه شورای شهر است.
وی با بیان اینکه محلات فرحزاد و اسلام آباد وبرخی از محلات جنوبی منطقه نیز جزو مناطق هدف در بحث بافت فرسوده به شمار می رود گفت:امید می رود با راهکارهای موثر و حمایت شورای شهر شرایط محیطی این محلات ارتقا پیدا کند.