×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۹ اسفند - ۱۳۹۸  
true
true
یش‌بینی مقصد بازار خودرو پس از ماجرای بنزین

لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات خانه، خودرو و بسیاری دیگر از لوازم، قیمتشان با دلار سر و کار دارد، اما در این بین خودرو به دلیل محبوبیت و کاربرد بیشتر بیش از سایرین در کانون توجه قرار می‌گیرد و بسیاری از مردم علی رغم احساس افزایش قیمت در کالا‌های مختلف حساسیت بیشتری به افزایش قیمت خودرو نشان می‌دهند.

یک خودرو متشکل از ۳ هزار قطعه کوچک و بزرگ است؛ قطعاتی که یا کاملا وارداتی و برای ساخت آن در داخل کشور نیاز به خروج ارز و واردات موادی، چون فولاد، آلومینیوم، شیشه، چون و … دارد. به طور کلی بر اساس گفته کارشناسان و بر اساس محاسبات صورت گرفته با توجه به افزایش قیمت دلار، قیمت نهاده‌های تولید افزایش یافته و بالا و پایین شدن آن دست خوش تغییر شده است.

امروز مشکلات تولید خودرو زیاد شده و ساز و کار شرکت‌ها در فروش محصولات و مدیریت بازار مشخص نیست. به گفته کارشناسان صنعت خودرو مشخص نیست خودروسازان ما دولتی یا خصوصی هستند و همین موضوع اثرات نامناسب خود را در تصمیم گیری‌ها خواهد گذاشت.

کارشناسان صنعت خودرو معتقد هستند تا زمانی که نرخ ارز به ثبات نرسد شاهد افزایش قیمت خودرو تا پایان سال همچنین در سال آینده خواهیم بود. موضوع کاهش عرضه با بهانه‌های مختلف، به رویه همیشگی افزایش قیمت این محصول تبدیل شده است و با توجه به اینکه بازار خودرو به ثبات نسبی رسیده، اما انحصار در این صنعت هر بار منجر به افزایش قیمت این کالا می‌شود.

افزایش قیمت ۲۰ درصدی وارداتی‌ها در واکنش به نرخ ارز

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره افزایش قیمت خودرو در سال آینده، گفت: مصرف بنزین خودرو‌های وارداتی صدی ۹ تا ۱۰ لیتر بنزین است، اما به دلیل دوام این خودرو‌ها افراد زیادی تمایل به استفاده از آن‌ها را دارند که این امر موجب تحول قیمتی در بازار خودرو‌های وارداتی می‌شود.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو برآورد‌های حاصل از اوضاع درآمدی دولتی در لایحه بودجه سال آینده و ادامه ممنوعیت واردات خودرو از دیگر اتفاقات موثر بر بازار قیمت خودرو‌های وارداتی است.

او با بیان اینکه عدم ترخیص خودرو‌های باقی مانده در گمرک باعث می‌شود بازار این خودرو‌ها در سال آینده نیز ملتهب شود، گفت: این امر باعث می‌شود در سال آینده نیز شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم.

دادفر با اشاره به اینکه نرخ ارز بر قیمت خودرو‌های هیبریدی اثر می‌گذارد، گفت: نوسانات نرخ ارز نه تنها بر قیمت خودرو‌های وارداتی بلکه در قیمت خودرو‌های هیبریدی نیز تاثیر خواهد گذاشت البته این رشد قیمت با توجه به نرخ بنزین منطقی است و می‌تواند هزینه سوخت مصرف کنندگان را جبران می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است با توجه به اوضاع فعلی بازار تولید و نوسانات ارزی، سال آینده شاهد جهش قیمت جدیدی در بازار خودرو خواهیم بود.

افزایش قیمت سرعتی خودرو در سال ۹۹

کاظم نیک‌خواه کارشناس صنعت خودرو، درباره افزایش قیمت خودرو بعد از عید، گفت: اکنون عرضه خودرو در کف بازار زیاد است. اگر چنانچه شرایط بدی پیش بیاید خودرو گران‌تر خواهد شد، اما اگر اکنون به یک ثباتی برسیم شاهد افزایش قیمت خودرو پس از عید نخواهیم بود.

نیک‌خواه بیان کرد: برخی از فروشندگان خودرو معتقد هستند قیمت خودرو بعد از عید به سه برابر خواهد رسید. افزایش قیمت بنزین تاثیر منفی در بازار خودرو برجای گذاشت چرا که تقاضای مردم به خرید خودرو‌های پر مصرف کاهش یافت و از طرف دیگر گزینه‌ای برای تولید خودرو‌های کم مصرف از سوی خودروسازان دیده نمی‌شود.

این کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد: یکی از مشکلات افزایش قیمت خودرو، بی ثباتی نرخ ارز است و اگر این بی ثباتی پس از تعطیلات نوروزی باشد، شاهد افزایش قیمت خودرو پس از عید خواهیم بود.

او با بیان اینکه عرضه خودرو‌های کم مصرف از سوی خودروسازان به طور چشم‌گیری کاهش یافته است، گفت: مشکلی که این روز‌ها گریبان‌گیر بخش کلان اقتصاد شده است، به بحث تورم و کاهش بودجه دولت باز می‌گردد. کسری بودجه باعث شده که دولتی‌ها به خلق پول و تزریق نقدینگی به بازار اقدام کنند.

این کارشناس صنعت خودرو معتقد است تا زمانی که این سیاست‌های دولت مبنی بر چاپ پول و افزایش نقدینگی در کشور وجود داشته باشد، قیمت خودرو نوسان خواهد داشت.

نیک خواه با بیان اینکه میزان نوسان قیمت خودرو به افزایش میزان تقاضا و کنترل قیمت دلار بستگی دارد، گفت: چنانچه سیاست‌های دولت در حوزه پولی ادامه داشته باشد قطعا سال ۹۹ هم با افزایش قیمت خودرو مواجه هستیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true